Promama > Dojčenie >

Dojčenie: Ako zvládnuť rýchly a pomalý tok mlieka?

Dĺžka čítania
3 min čítania
Cover image
dojčiaca matka s novorodencom
Perex

Ako rýchlo tečie mlieko pri dojčení síce spočiatku zvyčajne súvisí s tým, že mlieka je priveľa, ale nie je to úplne to isté. Ako si poradiť pri veľmi rýchlom, alebo naopak, veľmi pomalom toku mlieka? Prečítajte si ďalší zo série praktických článkov o dojčení.
Článok bol prvýkrát publikovaný 11. septembra 2020.

Body

Tok mlieka je rýchlosť, akou materské mlieko tečie. Takzvaný spúšťací, či letdown reflex, môže prechodne spôsobiť, že tok mlieka je rýchlejší. Na tento reflex pôsobí hormón oxytocín. V syntetickej podobe je vo forme kvapiek, ktoré čerstvým mamičkám niekedy podávajú v pôrodniciach, aj keď sa po pôrode zvyčajne vyplavuje do tela matky v prirodzenej forme. 

Rýchly tok mlieka

Spočiatku, pri začiatkoch dojčenia, môže mlieko tiecť bábätku takmer prúdom. Prejavuje sa to tak, že dieťa veľmi rýchlo hltá. V prípade, ak sa dieťatko od prsníka odpojí, je to signálom, že si nevie dobre regulovať tok mlieka. 
Za tým sa zvyčajne skrýva problém správneho prisatia, pretože dieťatko, ktoré je správne prisaté, vie zvládnuť aj rýchly tok mlieka.

Čo spraviť?

  • Dbať na správne prisatie a správnu polohu dojčenia (Prečítajte si o tom viac v našich článkoch Ako dosiahnuť správne prisatie bábätka pri dojčení a Polohy pri dojčení). 
  • Odstriekať trochu mlieka pred dojčením, aby tieklo o niečo pomalšie. Alebo ak mlieko strieka samo, nechať ho odstriekať prirodzene a dieťa priložiť až potom.
  • Prikladať bábätko častejšie – nečakať, kým sa prsia úplne nalejú, alebo kým bude bábätko veľmi netrpezlivé a príliš hladné. Prsník vždy pri dojčení dostatočne vyprázdniť (môžete použiť techniku stláčania a nepredlžujte intervaly medzi dojčením).

Tip: Ak mlieko pri dojčení tečie aj z druhého prsníka, hneď na začiatku dojčenia zatlačte bradavku druhého prsníka a držte ju takto chvíľu stlačenú.

Pomalý tok mlieka

Niektoré mamy, naopak, bojujú s opačným problémom – s uvoľňovaním mlieka. Veľmi často je to sprievodný jav toho, že sa znižuje tvorba mlieka. Dieťatko je potom na prsníku nepokojné, plače, dokonca sa odťahuje.
Vypudzovací reflex je silne ovplyvnený psychikou mamy. Ak je v nepohode, strese, alebo je dojčenie veľmi bolestivé, bábätko si mliečko nevie vytiahnuť, pretože sa nespúšťa.

Skúste:

  • Dbať na správnu techniku dojčenia – správne prisatie a správna poloha je v tomto prípade veľmi dôležitá.
  • Prikladať bábätko častejšie – nepredlžujte intervaly medzi dojčením. Použite stláčanie prsníka na čo najlepšie vyprázdnenie prsníka.
  • Oddychovať a spať vždy, keď je to čo len trochu možné. Skúste do starostlivosti zapojiť čo najviac svoje blízke okolie.

Tip: Ak máte pocit, že potrebujete podporiť tvorbu mlieka, prečítajte si aj náš článok Tvorba materského mlieka: Ako funguje a čo naozaj pomáha?

Zdielať článok