Promama > Dojčenie >

Ako dosiahnuť správne prisatie bábätka pri dojčení?

Kategórie
Dĺžka čítania
5 min čítania
Cover image
správne prisaté dojčiace sa bábätko
Perex

Niekedy je dosiahnutie správneho prisatia dieťatka boj. Vyžaduje to veľkú dávku trpezlivosti, ale aj vedieť niekoľko hlavných zásad týkajúcich sa správneho dojčenia. Prečítajte si o nich v ďalšej časti nášho seriálu o dojčení.

Body

Častým problémom je, keď bábätko saje iba bradavku bez dvorca (tzv. plytké prisatie). To môže viesť k veľkým bolestiam bradaviek, ich poškodzovaniu a tiež k znižovaniu tvorby mlieka.

Neverte informáciám, že dojčenie spočiatku jednoducho bolí a časom to prejde. Je fakt, že bradavky si na dojčenie prvých pár dní zvykajú a môžete mať možno trochu nezvyčajné pocity, ale dojčenie rozhodne nemá bolieť!

A bolesť by sa nemala objaviť ani po dojčení, takže pokiaľ sa objavuje, problém bude veľmi pravdepodobne práve v technike dojčenia a nesprávnom prisatí. Vtedy je najlepšie skontaktovať sa s lekárom alebo kvalifikovanou laktačnou poradkyňou.
Pri správnom dojčení by:

  • bradavka nemala byť poranená – nemali by na nej byť ranky a nemala by meniť farbu. (Ak je bradavka na pohľad v poriadku, ale napriek tomu bolestivá, je potrebné to konzultovať čím skôr s lekárom a/alebo laktačnou poradkyňou.);
  • mlieko počas dojčenia nemalo tiecť dieťatku z kútikov úst. Môže to byť signál, že bradavka nie je dostatočne hlboko alebo že medzi ústami a prsníkom sú „medzery”;
  • nemalo byť počuť cmukajúce zvuky – znamená to, že bábätko nie je správne prisaté;
  • malo byť vidieť, že dieťatko prehĺta (tzv. pauza v brade). Dieťatko na prsníku totiž nielen pije, ale aj saje, „dudluje“ a oddychuje.
správne pristie dieťatka pri dojčení
správne prisatie (zdroj: Promama)
plytké prisatie dieťatka pri dojčení
nesprávne, plytké prisatie dieťatka (zdroj: Promama)

Pitie mlieka, tzv. pauza v brade

Tento legendami opradený pojem „pauza v brade” je vlastne popísanie toho, ako to vyzerá, keď dieťatko prehĺta mliečko. Pri dojčení zvyčajne môžete pozorovať tieto fázy:

  • satie – dieťatko evidentne robí sacie pohyby;
  • pitie (pauza v brade) – brada bábätku klesne dole a po prehltnutí sa zas vráti späť;
  • odpočinok – chvíľkové prestávky, ktoré sú úplne v poriadku. Dieťatko na chvíľku nerobí vôbec nič, len oddychuje.


Ak si neviete predstaviť, čo pauza v brade je, skúste si to samy na sebe. Nalejte si pohár vody, dajte si do neho slamku a napite sa pred zrkadlom. Môžete vidieť, ako sa hýbe brada, keď prehĺtate. Prípadne si môžete na bradu položiť prst, vtedy svoju „pauzu v brade“ aj ucítite.
 

Tip.: Ak bábätko nepriberá, môže to byť signál, že dostáva málo mlieka. Ak sa toto stane alebo máte pocit, že prisatie nie je správne, určite to konzultujte s lekárom a/alebo s laktačnou poradkyňou.
 

Poznáte našu mobilnú appku Promama? Nájdete v nej Propomocníka, ktorý vám zodpovie aj na vaše otázky ohľadne dojčenia a kŕmenia, ale nájdete v nej oveľa viac. Pozrite si video!
 

Zdielať článok