Promama > Dojčenie >

Dojčenie a koronavírus - informácia pre dojčiace matky

Dĺžka čítania
3 min čítania
Cover image
bezpečné dojčenie počas nákazy koronavírusom
Perex

Mnohé dojčiace mamičky určite zaujíma, či je bezpečné, aby bolo ich dieťatko dojčené aj v čase šíriacej sa choroby z koronavírusu. 

Body

Pre zdravú ženu je jednoznačne najlepším riešením v čase rýchlo sa šíriacej nákazy dodržiavať zvýšené hygienické opatrenia a zároveň neprestávať s dojčením dieťatka. Ochranné látky v materskom mlieku pomáhajú udržať a budovať imunitný systém dieťaťa a majú vysokú ochrannú funkciu. 

Podľa americkej organizácie Centers for Disease Control and Prevention nebolo zatiaľ dokázané, že sa koronavírus prenáša z matky na dieťa dojčením. 

Ochorenie COVID-19 prenášané koronavírusom sa šíri kvapôčkovou infekciou – teda vzdušnou cestou z infikovaných osôb na zdravé osoby. Doteraz nebola prítomnosť koronavírusu v materskom mlieku potvrdená.

Napriek tomu sa odborníci zhodujú v tom, že pokiaľ má dojčiaca žena podozrenie na ochorenie COVID-19, mala by sa o dojčení bezdokladne poradiť s ošetrujúcim lekárom tak, aby sa zabránilo prenosu vírusu na dieťa. 

Dojčíte a ste tehotná? Prečítajte si najnovšie poznatky o koronavíruse v súvislosti s tehotenstvom.

Zdroj:

Interim Guidance on Breastfeeding for a Mother Confirmed or Under Investigation For COVID-19. Centers for Disease Control and Prevention [online]. 19.2.2020 [cit. 2020-03-10]. Dostupné z: cdc.gov

Zdielať článok