Promama > Dojčenie >

Prisatie a technika dojčenia. Ako začať, aby sa dojčenie rozbehlo správne?

Kategórie
Dĺžka čítania
3 min čítania
Cover image
správne prisatie dojčiaceho sa dieťatka
Perex

Chcete sa na dojčenie zodpovedne pripraviť? Čítajte náš seriál článkov, ktorý štartujeme pri príležitosti Svetového týždňa dojčenia.  Odpovie vám na základné otázky, ale ponúkne aj tipy a triky, s ktorými dojčenie zvládnete ľahšie.

Body

Dojčenie nie je úplne automatický proces a základným zručnostiam sa treba naučiť. Technika dojčenia sa skladá z dvoch dôležitých vecí – polohy a prisatia bábätka. Pre úspešné dojčenie je kľúčové ovládať správnu techniku.

Mamička si chytí prsník rukou – palec je položený hore, prsty sú pod prsníkom, t. j. ruka kopíruje písmenko C. Prsty ani palec sa nesmú dotýkať dvorca. Niektoré ženy tento úchop nepotrebujú, najmä ak majú menšie prsia.
Vždy sa prikladá bábätko k prsníku a nie opačne. Chce to trošku cviku v manipulácii s bábätkom, ale postupne sa tento proces zautomatizuje.
Druhou rukou mamička podloží hlavičku dieťatka – všetky štyri prsty tvoria akoby vankúšik a bezpečne ju držia. Vždy treba hýbať celým telíčkom dieťatka.

ako chytitiť bábätko, aby sa správne prisalo
zdroj: Promama
správne prisatie je pre dôjčenie kľúčové
zdroj: Promama
správne prisatie dieťatka pri dojčení
Zdroj: Promama

Ak bábätko ešte samo neotvára ústa a nepátra, tak si mamička môže stlačiť prstami (palcom a ukazovákom) dvorec a vytlačiť trošku mliečka. Dieťatko totiž reaguje na jeho vôňu.

Ako pomáha kontakt koža na kožu dojčeniu? Prečítajte si v našom článku!

Aktivujte hľadací reflex

Potom krúživým pohybom chodí bradavkou dieťatku po perách. Tak sa u bábätka aktivuje hľadací reflex: otvorí ústa a začne hľadať bradavku. (Ak sa vám nedarí mliečko vytlačiť, treba skúšať iba krúžiť bradavkou po perách bábätka).

Dieťatko by malo doširoka otvoriť ústa, čím viac, tým väčšia je šanca na správne prisatie. Ak sa to však nedarí, nevadí. Niektoré deti totiž ústočká neotvárajú takmer nikdy. Priložiť si ho treba vo chvíli, keď otvorí ústa najviac, ako dokáže.
Keď dieťatko otvorí ústa, mama ho priloží čo najhlbšie do prsníka tak, aby malo v ústočkách nielen bradavku, ale aj dvorec, a aby bradavka smerovala k hornému podnebiu a hornej pere.

Bábätko by tak malo mať v ústach čo najväčšiu časť dvorca a noštek čo najďalej od prsníka. Preto sa to volá asymetrické prisatie, pretože bradička dieťaťa pokrýva väčšiu časť prsníka a dvorca než horná pera.
Dôležité je, aby sa dieťatko prisávalo s mierne zaklonenou hlavičkou, vtedy bude bradavka automaticky smerovať k podnebiu úst bábätka.
Bábätko sa učí dojčiť práve dojčením a častým prisávaním, časom bude vedieť správne otvoriť ústa a správne sa natočiť.


Tip: Ak je bábo prisaté k prsníku a nechce ho pustiť, nikdy mu ho len tak nevyťahujte z úst. Mohla by sa poškodiť bradavka, a to je veľmi bolestivé. Skúste mu do kútika úst vložiť malíček. Prisatie a podtlak sa tým uvoľní a prsník už ľahko vyberiete.

Vždy treba ale zvážiť, či je bábätko nevyhnutné odpojiť. Najmä v prvých dňoch je časté dojčenie dôležité pre nastavenie dobrej tvorby mlieka. Bábätká sa vtedy môžu tváriť, že iba „dudlujú“, ale môžu pritom vypiť naozaj veľa mlieka.

Poznáte našu mobilnú appku Promama? Nájdete v nej Propomocníka, ktorý vám zodpovie aj na vaše otázky ohľadne dojčenia a kŕmenia, ale nájdete v nej oveľa viac. Pozrite si video!

Zdielať článok