Promama > Dojčenie >

Tvorba materského mlieka – ako funguje a čo naozaj pomáha?

Kategórie
Dĺžka čítania
4 min čítania
Cover image
mama pri dojčení bábätka
Perex

Veľká téma všetkých dojčiacich mám. Mám dosť mlieka pre moje dieťatko? Dostáva všetko, čo potrebuje? Netreba ho prikrmovať? Prečítajte si, ako to s tvorbou materského mlieka funguje a či je dôvod na obavy.

Body

Na začiatku dojčenia, alebo aj v neskorších obdobiach, sa mamy často trápia, či majú dostatok materského mlieka. A veľmi často sú ich obavy zbytočné.
Najdôležitejšie je sledovať, ako dieťatko rastie a prosperuje (preto sú aj poradne s pediatrom prvé mesiace také časté). Nech to vyzerá akokoľvek, väčšina mamičiek má mlieka dostatok.

Materské mlieko sa vďaka hormonálnym a fyziologickým procesom tvorí v mliečnych žľazách a mama môže cítiť, že sa jej prsníky napĺňajú (zvyčajne už počas tehotenstva a veľmi aktívne po pôrode a prvom priložení dieťatka). 

Produkciu mlieka samotná veľkosť pŕs neovplyvňuje. Väčšie prsia sú totiž „vyplnené” tukovým tkanivom a nie mliečnymi žľazami, takže tvorba mlieka nezávisí od veľkosti pŕs.

Na podporu tvorby mlieka je v prvom rade najlepší kontakt mamičky a dieťatka „koža na kožu“. Ideálne, a odborníkmi odporúčané, je dopriať si tohto kontaktu čo najviac hneď po pôrode.

No ak sa to z nejakých dôvodov nepodarí, treba začať čo najskôr, ako je to možné. Ak ste rodili sekciou a v pôrodnici vám neumožnili kontakt s dieťatkom dlhší čas (niekedy to trvá hodiny, dokonca dni!), nič nie je stratené.

Dôležité je dôverovať sebe a vlastnému telu, mať skúsenú kamarátku alebo laktačnú poradkyňu „na telefóne“ a nenechať sa odradiť. Prikladať si dieťatko k prsníku čo najčastejšie a tráviť s ním v kontakte koža na kožu čo najviac času.

Tvorba mlieka je závislá na dopyte. Tým, že dieťatko prikladáte na kožu a k prsníku, vaše telo dostáva informáciu, že je potrebné tvorbu spustiť. Jednoducho funguje rovnica dopyt = ponuka.


Tip: Kontakt koža na kožu nemusí automaticky znamenať, že mama leží takmer nahá na posteli. Môže si bábätko dať do šatky a robiť popritom všetko, čo potrebuje.

Ako na to?
•    Koža na kožu – vyzlečte sa do pol pása, pritúľte si nahé bábo v plienke na svoju hruď.
•    Prikladať, prikladať, prikladať – čím viac bábätko prikladáte, čím viac pije a prsníky vyprázdňuje, tým viac mlieka sa bude tvoriť. Môžete aj vymeniť strany a v rámci jedného dojčenia ponúknuť oba prsníky. Keď sa bábo dostatočne a výdatne napije na jednom prsníku, no prejavuje záujem ďalej piť, ponúknite mu druhý prsník.

Tip: Prikladanie funguje dobre vtedy, ak sa bábo správne prisáva. Prečítajte si náš článok o tom, ako má správne prisatie vyzerať.

Poznáte našu mobilnú appku Promama? Nájdete v nej Propomocníka, ktorý vám zodpovie aj na vaše otázky ohľadne dojčenia a kŕmenia, ale nájdete v nej oveľa viac. Pozrite si video!

Dá sa laktácia podporiť aj inými spôsobmi?

Lieky na rozbehnutie laktácie neexistujú. Kontroverzná látka a liek domperidon, ktorý niektoré laktačné poradkyne ponúkajú, nie je schváleným liečivom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a využíva sa na liečbu gastroenterologických problémov (tvorba mlieka je jeho vedľajší účinok!).
Tekutiny – môže sa stať, že pri rozbiehaní laktácie máte zvýšenú potrebu piť. Všetko však treba robiť s mierou (pozor na nadobličky!). Stačí dodržiavať normálny pitný režim a počas dňa vypiť cca 2 litre tekutín. Ideálna je obyčajná voda. 
Niektoré mamy tvrdia, že im na tvorbu mlieka pomohli prírodné hroznové mušty alebo čaje (pozor však na niektoré bylinné čaje - môžu, naopak, tvorbu mlieka zastaviť. Napríklad šalvia a mäta).
Bylinky – traduje sa napríklad aj pozitívny účinok senovky gréckej (Trigonella foenum-graecum) a benediktu lekárskeho (Cnicus benedictus). Nemali by sa však používať preventívne ani ľahkovážne. Odporúčame najprv kontaktovať laktačnú poradkyňu, ktorá dokáže odhaliť podstatu problému tvorby mlieka.

V prípade akýchkoľvek obáv a neistoty sa neváhajte obrátiť na skúsenú laktačnú poradkyňu, no môže sa stať, že budete musieť osloviť aj viaceré. Každá mama je iná, no každá potrebuje a ocení najmä podporu svojich materských kompetencií. A tú by mala dostať aj od najbližšieho okolia.

Zdielať článok