Promama > Mamina >

HPV spôsobuje rakovinu krčka maternice. Poznáte účinnú prevenciu?

Dĺžka čítania
4 min čítania
Cover image
cytologické vyšetrenie krčka maternice
Perex

Ročne sa na Slovensku rakovina krčka maternice diagnostikuje približne 600 ženám a zhruba 200 žien na túto diagnózu zomrie. Celosvetovo je to štvrtá najčastejšia rakovina u žien. Čoraz viac sa o tomto ochorení hovorí, ale vlastne by vôbec nemuselo existovať.

Článok bol prvýkrát publikovaný 23. septembra 2020.

Body

Účinnou prevenciou rakoviny krčka maternice je totiž aj skríning. Ochorenie sa spravidla vyvíja veľa rokov, má predrakovinové štádiá, ktoré vieme včas zachytiť a úplne vyliečiť. Na zachytenie predrakovinových štádií potrebujeme (veľmi zjednodušene povedané) jednu kefku, jednu skúmavku, jeden mikroskop a človeka, ktorý vie vyhodnotiť, čo v mikroskope vidí. Toto všetko máme.
Čo však nemáme, je krčok, ktorý máme vyšetriť, lebo žena k doktorovi často nepríde. Dôvodov je viac. Chýba osveta a ženy sa gynekológa boja, návštevu odkladajú alebo nepovažujú za dôležitú. V ideálnom prípade by screening a pozvánky na prevencie riešil štát.

Čo je krčok maternice (cervix)?

Je to súčasť maternice, ktorá slúži na komunikáciu maternice s okolím, otvára sa pri pôrode, a tým sa vytvorí pôrodný kanál pre dieťa, pootvorí sa počas ovulácie, aby spermie mohli vojsť dnu. Inak je cervix zavretý a tvorí bariéru medzi „vonkajším svetom“ a vnútrom tela. 
Do cervixu naráža penis pri styku, je v kontakte so spermiami a potenciálnymi choroboplodnými zárodkami. Povrch cervixu je pokrytý veľmi odolnými plochými bunkami v mnohých vrstvách. Hormonálne zmeny spôsobia, že krehké valcovité bunky cestujú na povrch krčka. Miesto, kde sa tieto bunky stretnú, je veľmi citlivé pre HPV. 

Čo je HPV?

Human papiloma virus, po slovensky ľudský papilomavírus. Rakovina je názov pre viaceré ochorenia, ktoré majú spoločné to, že bunky sa nekontrolovateľne delia a majú veľkú chuť cestovať tam, kde nepatria (tvoriť metastázy). Dôvody, ktoré prinútia zdravú bunku podstúpiť tento proces, sú rôzne, u rakoviny krčka maternice je to práve HPV.
Objav ľudského papilomavírusu bol zlomový nielen pre profesora zur Hausena, ktorý zaň získal Nobelovu cenu, ale aj pre ženy samotné, lebo dostali odpoveď, ako sa môžu chrániť.  Vírus sa prenáša pohlavným stykom a takmer všetky sexuálne aktívne ženy vírus počas života dostanú.
Väčšinou sa oň postará slizničný imunitný systém, ale u niektorých žien vírus ostane, pretvorí bunku, ako „chce on“, a ak choré bunky prerastú jemnú blanu, ktorú voláme bazálna membrána, tak spôsobí rakovinu.
Vedci sa snažia zistiť, prečo niektoré ženy nemajú problém zbaviť sa vírusu a niektoré naň môžu doplatiť životom. Zatiaľ sa podarilo identifikovať rizikové faktory, ako je fajčenie či oslabená imunita (ženy na ťažkej liečbe, ktorá blokuje imunitu), ale väčšina žien s týmto ochorením je úplne zdravá.
Vírus aj po vyliečení nezanecháva imunitu (imunitu poskytuje jedine očkovanie), takže žena sa môže nakaziť s každým novým partnerom (alebo s novou partnerkou svojho partnera). Momentálne však neexistuje žiadna metóda, ako dostať vírus z tela preč. 
HPV má množstvo typov, od viac nebezpečných po také, ktoré spôsobujú „iba“ bradavice. Niektoré typy rakoviny vulvy, vagíny, anu, penisu a ústnej časti hltanu sú tiež spôsobené HPV.

Bunkové zmeny (dysplázie)

Rakovina krčka sa zvyčajne vyvíja mnoho rokov, predchádzajú jej prekancerózne (predrakovinové) štádiá. To v praxi znamená, že máme čas a možnosti, ako zabrániť vzniku rakoviny chirurgickým odstránením postihnutého tkaniva.

Ako zistíte, že máte bunkové zmeny a HPV?

Úplne jednoduchým sterom z krčka maternice. S týmto vyšetrením sa spájajú isté úskalia – najmä to, že žena musí do ambulancie gynekológa prísť. V zahraničí existuje aj samotest na HPV, ale ten dá iba odpoveď, či je žena nositeľkou vírusu. Ak áno, potrebuje aj tak poriadny ster na vyšetrenie buniek.
Keďže sa vyšetrujú bunky, tak sa vyšetrenie volá cytológia alebo cytologický ster. Prebieha tak, že sa do pošvy zavedú pošvové spekulá (zrkadlá) na vizualizáciu krčka a jemnou kefkou sa potočením zotrú bunky. Ster sa môže natrieť na sklíčko, alebo sa kefka vloží do špeciálneho roztoku. Toto vyšetrenie sa volá LBC (Liquid Based Cytology) a táto metóda má lepšiu záchytnosť aj presnosť a rovno sa dá vyšetriť aj prítomnosť HPV. 

Preventívne cytologické vyšetrenie

Podľa zákona má každá žena od 23 do 64 rokov nárok na cytologické vyšetrenie. Prvé 2 roky sa robí ster každý rok, potom každé 3 roky do veku 64 rokov. Ak boli posledné 3 stery negatívne, tak sa odbery ukončia.
Vyšetrenie cytológie každý rok nie je potrebné, avšak nemôže to ničomu uškodiť. Problémom je, že iba menšia časť žien absolvuje gynekologickú prehliadku. Mnoho starších dám nebolo u gynekológa cca 20-30 rokov. Riešením by bola, samozrejme, lepšia osveta a aktívne predvolávanie na odber cytológie. Keďže to tak nie je, slovenské ženy o seba musia starať samy.
 

Prečítajte si aj ďalší článok zo série o HPV Dysplázie krčka maternice: „Zlá cytológia" automaticky neznamená rakovinu

Zdielať článok