Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Menštruácia – prirodzený fyziologický proces, ktorý je stále tabu

menštruačný cyklus

V predchádzajúcom článku som sa zamerala na hormóny ovplyvňujúce menštruáciu. Čo však menštruácia vôbec je a hlavne, potrebujeme ju?

menštruačný cyklus
V článku si prečítate:

V histórii sa teraz už známe fyziologické procesy opisovali rôzne. Krvácanie bez zjavnej príčiny (poranenie, choroba) bolo záhadou.

Mýty a predsudky o nečistej krvi

Menštruácia bola považovaná za mysteriózny jav a často negatívny. Vytváralo sa okolo nej tabu a žena bola považovaná za nečistú. V niektorých častiach sveta je tak dodnes. Hippokrates vnímal menštruáciu ako očistný proces, ktorým sa telo zbavuje nadbytočnej krvi a udržiava symetriu. Hippokrates žil v 4. storočí pred naším letopočtom.

Dodnes sa však s týmto názorom stretávam. Veľa žien stále nerozumie fyziológii a myslí si, že menštruačná krv je „zlá“, že sa hromadí v bruchu a podobne.

Rímsky historik Plínius popisuje, že víno podané menštruujúcou ženou skysne, tráva zvädne, pes, ktorý zacíti menštruačnú krv, zošalie. K menštruácii sa vyjadrujú aj rôzne náboženstvá. Takmer všetky považujú ženu v čase menštruácie za nečistú a menštruujúce ženy nesmú vstupovať do chrámu (hinduizmus, islam).

Ženy vyznávajúce judaizmus sa po menzese rituálne očisťujú v špeciálnom kúpeli.

Na našom území sa spomína napríklad v rámci náboženských obradov zákaz prijímania a spovede v kostole, či zákaz sexuálneho styku so ženou, ktorá menštruuje (pozn. red.).

Mnohé tieto predsudky a tabu sa preniesli aj do modernej spoločnosti. Stále sa, žiaľ, v našej spoločnosti považuje menštruovanie za niečo, čo je potrebné skrývať a žena sa má za to, že menštruuje, vlastne hanbiť (pozn. red.).

Ani ezoterika k menštruácii nepatrí

Na druhej strane sa menštruácia ezoterizuje, oslavuje ako symbol ženstva, ženskej energie a v podstate sa jej tiež prisudzujú mýtické schopnosti. Hovorí sa o kopírovaní „cyklu luny“ a rôznych archetypoch („divá žena“, pozn. red.).

Tak, ako na menštruácii nie je nič „zlé“, čo by sme mali stigmatizovať, nie je na nej ani nič „dobré“, čo by sme mali oslavovať.

Menštruácia je normálny fyziologický proces. Takisto ako dýchanie, potenie, vylučovanie moču a stolice. Žiadne démonizovanie, ale ani žiadne oslavné ódy nie sú na mieste. Menštruačný cyklus slúži na prípravu tela a hlavne maternice na tehotenstvo.

Sliznica, ktorú už telo nepotrebuje

Menštruačné krvácanie je vylúčenie sliznice maternice, ktorú už telo nepotrebuje, pretože oplodnené vajíčko neprišlo. Nič viac a nič menej.

Žena je pripravená na tehotenstvo každý mesiac. Niektoré druhy zvierat sa môžu rozmnožovať iba v isté časti roka (tie najpriaznivejšie), maternica sa pripraví na uhniezdenie embrya, až keď embryo vznikne. Nie všetky druhy zvierat menštruujú. U mnohých sa nepotrebná výstelka „vstrebe“ a ku krvácaniu nedôjde.

Menštruačný cyklus zahŕňa viacero cyklov (endometriálny, hormonálny, ovariálny). Do hry vstupuje množstvo hormónov a iných faktorov.

Nasledujúci opis je zjednodušený, ale veľmi dobre približuje, čo sa deje. Delenie na dni je veľmi zovšeobecnené a iba približné, menštruácia má svoje špecifiká u každej ženy, a keďže menštruačný cyklus je spojitý, ťažko určiť hranicu jednotlivých fáz.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Fázy endometriálneho cyklu

Fáza 2 – proliferačná, deň 5 až 13

Tá dvojka tam nie je chybou. Vysvetľovať začnem od fázy č. 2. Fáza č. 1 je samotná menštruácia, ktorá je dôsledkom celého cyklu, ale z didaktických dôvodov sa udáva ako fáza 1, aj keď je v podstate posledná. Nasledujúci opis odporúčam prečítať aspoň dvakrát, aby ste pochopili, že je to cyklus, čiže sa točíme v kruhu a je ťažko povedať, kde je začiatok a kde koniec.

Endometrium je latinský názov sliznice maternice. Je to najvnútornejšia vrstva a skladá sa z dvoch vrstiev: zona basalis (táto ostáva stále stabilne na mieste) a zona functionalis (táto rastie, premieňa sa a vylučuje sa krvácaním).

Sliznica v maternici je tenká, pretože je tesne po menzese (ten bol cca v dňoch 1 až 5). Vo vaječníku práve prebieha nábor folikulov pod vplyvom zvyšujúceho sa FSH. A toto vedie k zvyšujúcej sa koncentrácii estrogénu. Postupne sa vyberie jeden folikul, ktorý bude rásť ďalej a zväčšuje sa denne o približne 2 milimetre.

Endometrium rastie a hrubne. Pokiaľ folikul narastie na cca 2 až 3 cm (toto nie je cysta, ale úplne normálny fyziologický folikul), tak praskne a uvoľňuje sa z neho vajíčko.

Ovulácia, deň 14

Ovulácia znamená prasknutie folikulu a následnú možnosť oplodnenia vajíčka. Vajíčko je zachytené vajcovodom a čaká na spermiu a oplodnenie.

Fáza 3 – sekrečná, deň 15 až 25

V mieste prasknutého folikulu na vaječníku vzniká žlté teliesko (corpus luteum) a produkuje progesterón. Progesterón spôsobí, že endometrium prejde sekrečnou premenou. To znamená, že sliznica maternice už ďalej nerastie, ale zmení sa tak, že je schopná prijať oplodnené vajíčko a prvé dni vyživiť embryo.

V prípade, že žiadne oplodnené vajíčko nepríde, cyklus pokračuje ďalej.

Fáza 4 – ischemická, deň 25 až 28

Ischémia znamená nedokrvenie. Pokiaľ nedošlo k oplodneniu, vaječníky prestanú produkovať hormóny, a tým pádom je sliznica krehká, cievy sa stiahnu. Sliznica prestáva byť dobre vyživovaná a začína sa z tela vylučovať von. Niektoré zdroje nerozlišujú fázu 3 a 4, ale nazývajú ju včasná sekrečná fáza a neskorá sekrečná fáza.

Fáza 1 – menštruýcia, deň 1 až 5

Ide o odkrvácanie už nepotrebnej výstelky maternice, čo je prejavom zlyhaného oplodnenia (napr. nedošlo k stretnutiu spermie a vajíčka alebo spermia neprišla). Toto tkanivo už telo nepotrebuje, a preto ho vylúči. Prejavuje sa navonok krvácaním z vagíny.

Fáza 1 – menštruácia, je vlastne posledná fáza, ale berieme ju ako fázu 1, pretože sa prejavuje navonok, a to krvácaním. Takže začiatok menštruačného cyklu, deň 1, je prvý deň menzesu. Toto je veľmi dôležitý poznatok. Vždy sa vás gynekológ opýta na prvý deň poslednej menštruácie. A takto sa aj ráta cyklus. Prvý deň krvácania je deň 1.

V prípade, že sa spermia a vajíčko stretnú, nastáva oplodnenie (fertilizácia) a uhniezdenie (implantácia).

Vajíčko je schopné oplodnenia cca 12 až 24 hodín. Spermie môžu prežiť v ženských orgánoch zhruba 72 hodín. Najvyššia šanca na oplodnenie je pár dní pred ovuláciou a deň po. K oplodneniu dôjde vo vajcovode a oplodnené vajíčko putuje do maternice a súčasne sa delí a vyvíja. K uhniezdeniu embrya (zárodku) dochádza zhruba 7 dní po oplodnení. Žlté teliesko pokračuje vo svojej činnosti a produkuje hormóny, ktoré sú potrebné na udržanie tehotenstva. Okolo 12. gestačného týždňa túto úlohu preberá placenta.

Zdroj: Promama

Fázy ovariálneho cyklu

Fázy vaječníkového cyklu sú dve – proliferačná a luteálna. Proliferačná je do ovulácie (čiže deň 1 až 14), luteálna fáza je po ovulácii (deň 15 až 28). V proliferačnej fáze je dominantným hormónom estrogén, v luteálnej gestagén.

Aj iné orgány, ktoré majú receptory na pohlavné hormóny, prechádzajú cyklickými zmenami. Krčok maternice je pred ovuláciou mäkký a pootvorený, hlien je priehľadný a riedky. Je to kvôli priepustnosti spermií. Po ovulácii sa vplyvom progesterónu krčok uzatvorí a hlien je hustý a tuhý. Zabráni sa tým prístupu nových spermií a prípadných patogénov, keďže telo čaká na oplodnenie. V závislosti od hormónov sa zmeny dejú aj v pošve.

Toto bol rýchlokurz menštruačného cyklu. V ďalšom článku sa budem venovať poruchám menštruačného cyklu. Vysvetlím, čo je úplne bežné a normálne, a kedy už je potrebné vyhľadať gynekológa.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.