Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 17. apríla 2024 vo večerných hodinách budeme mať plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Menštruačný cyklus a menštruácia: Ktoré hormóny ho ovplyvňujú?

menštruačbé pomôcky

Takmer každá žena rieši menštruáciu každý mesiac. Vložky, tampóny, otehotnenie, chcené alebo nechcené. Menzes a menštruačný cyklus tvoria veľkú časť našej biológie, nášho života a často aj trápenia. Čo je menštruácia a ako funguje jej cyklus?

menštruačbé pomôcky
V článku si prečítate:

V jednom internetovom memečku som videla, že menštruácia je pomsta maternice za to, že žena neotehotnela. A je to vlastne pravda. Nie každý živočíšny druh má menzes každý mesiac, v podstate je to plytvanie zdrojmi. A nie každý živočíšny druh krváca navonok.

O menštruácii sa vedie mnoho debát, odborných aj menej odborných, ba až ezoterických. Ja chcem vysvetliť menštruáciu odborne a vyvrátiť mýty, ktoré o menštruácii v spoločnosti kolujú. Keď dobre pochopíme menštruačný cyklus, môžeme veľmi ľahko pochopiť, ako nás ovplyvňujú hormóny a prečo sa správame a reagujeme v každej jeho fáze inak. Prečo sme niekedy plné energie a niekedy nevládzeme. Myslím si, že je to základná vedomosť pre každú ženu.

Aby sme pochopili menštruáciu a jej poruchy, musíme poznať fungovanie pohlavných hormónov. Regulácia menštruačného cyklu prebieha na viacerých úrovniach.

Menštruačný cyklus je riadený pomocou hypotalamu, hypofýzy a vaječníkov. Tieto orgány medzi sebou komunikujú pomocou hormónov. Pohlavné hormóny majú vplyv na funkcie celého tela.

1. Vaječníkové hormóny

Estrogény

Poznáme viacero typov prirodzených estrogénov. Hlavným typom je estradiol, menší význam majú estrón a estriol. Ich tvorba prebieha vo vaječníku v spolupráci dvoch typov buniek.

V menštruačnom cykle zariadia, aby endometrium (výstelka maternice) narástlo. V puberte zodpovedajú za vývoj sekundárnych pohlavných znakov (ochlpenie, rast prsníkov…).

Estrogény majú euforický efekt, to znamená, že zlepšujú náladu, pretože zvyšujú serotonín a endorfíny. Zároveň majú vyživujúci vplyv na tkanivá genitálneho systému, ale aj ostatné sliznice a kožu. Pre toto máme fantastickú pleť v prvej fáze cyklu. A presne pre toto ženy po menopauze (keď už nemajú menzes kvôli veku) starnú akoby rýchlejšie.

Estrogén vo všeobecnosti podporuje delenie buniek – má vplyv na pevné vaginálne sliznice a peknú pleť, ale keď sa bunky delia a množia príliš, môže vzniknúť nádorové ochorenie.

Estrogény pomáhajú budovať kostné tkanivo, preto majú ženy po menopauze sklony k osteoporóze. Tieto hormóny zabezpečujú aj zvýšenú zrážanlivosť krvi, čo potrebujeme, aby sme nevykrvácali počas menzesu alebo pôrodu. Zvýšené zrážanie krvi však môže spôsobiť aj trombózu.

Majú pozitívny vplyv na metabolizmus, zvyšujú HDL cholesterol (ten dobrý) a znižujú LDL (ten zlý). Ovplyvňujú mechanizmus sacharidov (cukrov), zvyšujú citlivosť buniek na inzulín (pri cukrovke druhého typu je táto citlivosť veľmi nízka).

Žena do 60 rokov má v porovnaní s mužom rovnakého veku trojnásobne nižšie riziko infarktu kvôli ochrannému efektu estrogénov. Práve kvôli ich vplyvu na kardiovaskulárny systém a osteoporózu musia ženy s predčasnou menopauzou (pod 40 rokov, prípadne pod 45 rokov) užívať estrogény. Čo sa týka žien v menopauze, hormonálna liečba sa odporúča, pokiaľ majú symptómy. Počas menopauzy je hlavným zdrojom estrogénov tuk.

Gestagény

Ich prvotnou úlohou je zariadiť, aby sa dobre narastená výstelka maternice premenila tak, aby bola schopná prijať oplodnené vajíčko.

Gestagény sú v mnohom protiváhou estrogénov. Nedovoľujú sliznici maternice rásť príliš veľa. Takže každý stav s gestagénovou prevahou, či už prirodzený, ako tehotenstvo a dojčenie, alebo umelo navodený, ako je užívanie antikoncepcie a hormonálne teliesko, podstatne znižujú riziko rakoviny endometria (výstelky maternice) a vaječníkov.

Gestagény majú tzv. dysforický efekt, čiže prispievajú k zlej nálade a akoby tlmia mozog. Sú zodpovedné za predmenštruačný syndróm. Patria k dominantným hormónom druhej polovice cyklu.

Prirodzený progesterón (ten, ktorý sa tvorí v tele) je metabolicky neutrálny. Progesterón sa tvorí v žltom teliesku vo vaječníku po ovulácii.

Gestagény neovplyvňujú zrážanie krvi, takže aj ženy, ktoré sa obávajú z dôvodov trombofilného stavu (zvýšená zrážanlivosť krvi, napr. vrodená), môžu užívať všetky druhy gestagénovej antikoncepcie (tabletky, podkožné teliesko, vnútromaternicové teliesko).

Počas tehotenstva a dojčenia je gestagén hlavným hormónom. Tlmí činnosť maternice, aby sa plod narodil, kedy sa má a aby sa nenarodil predčasne.

Využívame to aj v prevencii predčasného pôrodu. Taktiež tlmí činnosť aj iných orgánov z hladkých svalov (napr. črevá, pre toto má veľa žien v tehotenstve zápchu).

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Testosterón a androgény

Nazývajú sa aj „mužské hormóny“, ale majú významné funkcie aj u žien. Produkujú sa vo vaječníkoch a v nadobličkách. Ženské pohlavné hormóny sa tvoria z cholesterolu. Ako medzistupeň vznikajú androgény, ktoré sa z veľkej väčšiny u žien premieňajú na estrogény.

Zostáva iba malá časť androgénov so svojou androgénnou funkciou. Spôsobujú zvýšenie libida, ovplyvňujú pozitívne metabolizmus kostí a psychiku.

Nadprodukcia androgénov u ženy je patologická a musí byť vyšetrená. Príznakmi sú akné, ochlpenie v typicky mužských oblastiach (horná pera, brada, bradavky), problémy s menzesom.

2. Hypofýzové hormóny

Hypofýza (mozgový podvesok) je centrálna endokrinná žľaza, ktorá je nadradená všetkým ostatným, čiže riadi štítnu žľazu, nadobličky a aj pohlavné žľazy (vaječníky u ženy a semenníky u muža). Hypofýzové hormóny riadiace pohlavné žľazy sa nazývajú gonadotropíny. Patria sem:

FSH (folikulostimulačný hormón)

Stimuluje bunky vaječníka k tvorbe estrogénov z androgénov. Hladina FSH hovorí o tzv. ovariálnej rezerve (počte vajíčok vo vaječníkoch). Čím vyššia je hladina FSH, tým je menej funkčného ovariálneho tkaniva (aby nastala stimulácia, treba na to veľa FSH).

LH (luteinizačný hormón)

Stimuluje bunky vaječníka k tvorbe androgénov. Tieto androgény potom iný typ vaječníkových buniek premení na estrogén. Takže oba hormóny, FSH aj LH, sa podieľajú na tvorbe estrogénov.

Veľké zvýšenie LH vyvoláva ovuláciu. Keďže LH podporuje aj tvorbu testosterónu, má žena okolo ovulácie veľkú chuť na sex. Po ovulácii vzniká žlté teliesko, ktoré produkuje gestagén. Takže bez LH nie je ovulácia, a teda ani produkcia gestagénov.

Prolaktín

Je taktiež hormón tvoriaci sa v hypofýze. Stimuluje prsnú žľazu k tvorbe mlieka. Ovplyvňuje a reguluje imunitný systém a ostatné hormóny, preto je dôležité pri poruchách menštruačného cyklu vyšetrovať tiež hladinu prolaktínu.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok o tom, či sa dá rozoznať krvácanie pri uhniezďovaní oplodneného vajíčka od prichádzajúcej menštruácie.

3. Hypotalamové hormóny

Hypotalamus je časť mozgu, ktorá prepája nervový a endokrinný (hormonálny) systém. Tu sa tvorí hormón, ktorý sa volá GnRH (gonadotropin releasing hormone). Tento hormón ovplyvňuje tvorbu FSH a LH.

GnRH ovplyvňuje množstvo iných látok (adrenalín, serotonín, melatonín, opioidy ako morfín a heroín, kortikotropín uvoľňujúci hormón, tzv. stresový hormón). To je vysvetlenie, prečo napr. stres ovplyvňuje menštruačný cyklus.

Toto bol prehľad základných pohlavných ženských hormónov (v skutočnosti je ich omnoho viac). V ďalšom článku sa už dostaneme k tomu, ako a prečo menštruácia funguje.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.