Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

O čom sa nehovorí: Príchod dieťatka je skúškou aj pre ten najsilnejší pár

Rodičia ležiaci na posteli so synčekom

Narodenie vytúženého bábätka by malo jednoznačne patriť k najkrajším zážitkom, ktoré si zapamätáme na celý život. Väčšina mamičiek nikdy nezabudne na prvý kontakt s dieťatkom, na tú zmes ohromnej lásky, strachu a zodpovednosti, ktoré sa viažu k tomuto momentu. Jedno je isté. Od tohto okamihu už nič nebude ako doteraz.

Rodičia ležiaci na posteli so synčekom

Už navždy tu bude niekto, na kom nám bude záležať najviac na svete. No návrat z pôrodnice nemusí vždy zodpovedať našim očakávaniam. Pretože mať dieťa je ohromná zodpovednosť. A to môže byť skúškou aj pre ten najsilnejší pár. Pozreli sme sa na to, prečo je to tak, a čo sa dá robiť s (ne)očakávanými problémami, ktoré sú úzko spojené s príchodom dieťatka.

Vzťah viac nie je len o vás dvoch

„Marek sa nám narodil po desiatich rokoch manželstva. Otehotnela som nečakane. V dobe, keď som už bola naplno zmierená s tým, že mi nie je súdené byť matkou. Peter, môj muž, plakal od šťastia. Celé tehotenstvo ma obskakoval, tešil sa na syna. Avšak po príchode z pôrodnice zistil, že ten uzlíček sa nedá nikam odložiť. Zrazu si nemohol v pokoji pozrieť futbal, doma ho namiesto teplej večere čakala len rozhádzaná domácnosť. Vôbec som nemala síl sa mu venovať, počúvala som ho len na pol ucha, pričom som dokázala rozprávať iba o synčekovi. Po piatich mesiacoch sme sa dostali do takej krízy, až sme sa začali rozprávať o rozvode. Našťastie sa nám to spoločným úsilím podarilo prekonať,“ hovorí Jana, ktorá sa rozhodla zabojovať o svoj vzťah.

Janin prípad však nie je taký nezvyčajný, akým sa môže javiť na prvý pohľad. Doposiaľ ste s partnerom mali dostatok času na všetko. Na vlastné záujmy, na partnera, nemuseli ste sa nikomu prispôsobovať. Po narodení dieťatka sa však mení kvalita vášho vzťahu. Už nie ste len partneri, ale predovšetkým rodičia.

No skúste si každý deň na seba nájsť aspoň pár minút času a úprimne sa zaujímajte o to, čo sa deje vo vnútri druhého človeka. A naopak, nezabúdajte na zdieľanie svojich pocitov, strachov a myšlienkových pochodov. Nebojte sa povedať si o pomoc. Ak budete s partnerom komunikovať s láskou, oveľa ľahšie príjme túto obrovskú zmenu, ktorá sa udiala. Nielen váš, ale aj jeho život sa obrátil hore nohami.

Sexuálny život sa ocitne na druhej koľaji

A to z rôznych dôvodov. Tým najčastejším je nevyhnutné obdobie na to, aby sa mamička začala opäť cítiť príjemne vo svojom tele. Len máloktorá žena má náladu obliecť sa pár týždňov po pôrode do erotickej bielizne a zviesť svojho partnera. Chuť na sex väčšinou prichádza až s postupom času.

Mnohí muži sú však sklamaní, keď žena po narodení dieťatka odmieta milovanie. Nielen kvôli samotnému pôrodu, hojeniu rán, nedostatku spánku či celkovej únave, ale aj vďaka výrazným hormonálnym zmenám, ktoré robia zo ženy matku. „Môj muž nechápal, čo sa so mnou deje,“ spomína si Tereza. „Vždy som mala rada sex, spoločné chvíle sme si v posteli vedeli patrične vychutnať. No po narodení dcéry som na sex nevedela ani len pomyslieť. Môj muž sa bál, že to tak bude navždy, a že keď už máme dieťa, náš sexuálny život sa nikdy nevráti do starých koľají. Vysvetlila som mu, že potrebujem len čas. Pochopil to a prijal. To, že na mňa netlačil, bola pre mňa tá najlepšia cesta. Manželovi sa určite oplatilo počkať. Dnes sa na sex tešíme už obaja,“ dodáva. Nenadarmo sa vraví, že čas vylieči takmer všetko.

Nielen čerstvé mamičky, ale aj oteckovia sú prekvapení z množstva zmien, ktoré súvisia s príchodom bábätka. Určite však pomôže, ak sa obaja rodičia medzi sebou navzájom zveria so svojimi obavami a nemajú strach otvorene medzi sebou komunikovať. Prvé mesiace s dieťatkom sú najnáročnejšie, avšak časom si určite nájdete svoj systém a čas na všetko. Aj na zdieľanie intímnej blízkosti.

Keď je toho na oboch akosi veľa

Domov je pre mnohých z nás synonymum miesta, kde sa cítime najlepšie. Môžeme sa naplno uvoľniť, zrelaxovať a nechať stres celého pracovného dňa za vchodovými dverami. Ak ste s partnerom žili pred narodením dieťatka už dlhší čas v spoločnej domácnosti, určite vám nie sú tieto pocity cudzie. Možno ste po príchode z práce siahli po dobrej knihe, išli sa prejsť, pozerali obľúbený seriál alebo spoločne varili večeru. Avšak po narodení dieťatka musíme na všetky tieto rituály na istý čas zabudnúť. „Mám psychicky náročnú prácu,“ spomína Roman, otec 6-mesačného Jakubka. „Po príchode domov som sa tešil na to, ako vytiahnem bicykel a pôjdem na poriadnu cyklotúru, počas ktorej si môžem dôkladne vyvetrať hlavu. Ale takmer vždy sa opakoval ten istý scenár. Doma ma čakala nervózna manželka, ktorá mi do rúk dávala vrieskajúceho Jakuba. Nevládal som. To posledné, na čo som mal chuť, bolo nosiť na rukách dieťa, ktoré sa nevedelo upokojiť,“ priznáva.

V prvom rade treba pochopiť, že príchod dieťatka nie je jednoduchý ani pre jedného z rodičov. Zatiaľ čo muž preberá na seba neľahkú úlohu živiteľa rodiny, žene leží na pleciach nielen náročná starostlivosť o bábätko, ale neraz aj varenie, neustále pranie, nakupovanie a celková starostlivosť o domácnosť. Nie všetko sa dá zvládnuť s dieťaťom na rukách a v čase, keď dieťatko spí, sa taktiež nedajú urobiť zázraky na počkanie.

Mamička je rada, že má pár minút pre seba a môže si aspoň na chvíľku vydýchnuť. Je normálne, že obaja partneri sú unavení po celodennej šichte. Aby sa domáce práce a starostlivosť o dieťa nestali zdrojom zbytočného konfliktu, skúste si čo najviac zjednodušovať tie povinnosti, ktorým sa nedá vyhnúť. Sušička, umývačka riadu, robotický vysávač, donáška obeda či nákupu môžu byť pomocníkmi, vďaka ktorým ušetríte množstvo času.

Nezabudnite sa aj vopred dohodnúť s oteckom, ktoré povinnosti si zoberie pod palec on. Vyhnete sa tak zbytočnému nedorozumeniu. A najmä, pamätajte na to najdôležitejšie: Nemusíte mať za každú cenu sterilne vyupratovanú domácnosť. Spite, keď vaše dieťa spí a vykašlite sa na žehlenie košieľ a utieranie prachu. Vaše dieťatko vyrastie, ani nebudete vedieť ako. Sústreďte sa na to, aby ste si prvé mesiace jeho života užili vy aj jeho otec.

Otecko sa nespráva podľa našich predstáv

Priznajme si to na rovinu. Nie každý muž sa ihneď dokonale zhostí úlohy otca. Kvôli tomu však netreba robiť paniku. Mnohí muži potrebujú čas na to, aby si vybudovali vzťah so svojím dieťaťom. Spočiatku tiež nevedia, čo si počať s novorodencom, neraz majú strach zobrať ho na ruky, pretože sa boja, že mu ublížia. Prvé týždne je bábätko viac-menej výlučne odkázané na mamičku, ktorá sa snaží naplniť jeho potreby. Je to prirodzené, materinský inštinkt drieme v takmer každej žene. Naopak, otcovské puto sa tvorí postupne, pričom úzko súvisí so spoločnými zážitkami. To, že váš muž nechce kočíkovať bábätko, nemusí automaticky znamenať, že mu v budúcnosti nebude venovať svoj voľný čas. Určite spolu s ním zažije veľa dobrodružstiev.

Niekedy je najlepším liekom na problém trpezlivosť. Vyčkajte. Ak sa však situácia nezmení ani po mesiacoch, mali by ste sa s partnerom otvorene porozprávať o svojich obavách a pocitoch.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj článok Materstvo sa nedá vrátiť, ani reklamovať.

Rozdielny pohľad na spôsob výchovy

V prvom rade je dôležitá prevencia. Ak sa rozhodnete mať s partnerom bábätko, je nevyhnutné si uvedomiť, že dieťa je záväzok na celý život. Preto treba urobiť všetko preto, aby ste mu zabezpečili stabilné rodinné prostredie. Už pred tehotenstvom sa skúste porozprávať o tom, aký máte pohľad na výchovu. Ktovie, možno zistíte, že váš partner preferuje úplne iný spôsob výchovy ako vy. Ak vy túžite spať s bábätkom v jednej posteli, zatiaľčo partner je absolútne proti, môže to vážne narušiť váš vzťah.

Po narodení dieťatka je dôležité, aby spôsob výchovy vyhovoval najmä mamičke, ktorá s ním trávi najviac času. Otecko môže viac zasahovať do výchovy neskôr, keď bude dieťatko väčšie a on bude mať pocit, že mu chýbajú pevné hranice. Nedovoľte však, aby sa vám do spôsobu výchovy miešalo okolie. Vy ste rodina. Nemusíte teda robiť niečo len preto, že vám to prikázala vaša mama, susedka či svokra. A najmä pokúste sa s partnerom ťahať za ten istý koniec.

Očakávanie, že dieťa zachráni nefunkčný vzťah

Ako sme už spomínali, narodenie dieťatka dokáže poriadne zamávať aj so stabilným párom. To, že bábätko stmelí dokopy partnerov, ktorí si prestali rozumieť, je poriadny mýtus. Kvôli mylnému presvedčeniu mnohých párov sa dieťa neraz stáva svedkom zbytočných hádok a konfliktov.

Partnerské nezhody si treba určite vyriešiť ešte pred narodením bábätka. Ak ste si mysleli, že dieťatko sa stane liekom, ktorý zahojí nefunkčný vzťah, každodenný život vás raz-dva presvedčí o opaku. Preto si treba poriadne zvážiť, či ste obaja pripravení sa plnohodnotne zhostiť tejto svojej novej úlohy – byť rodičmi.

Ak je však váš vzťah postavený na pevnom základe, narodenie bábätka vás môže posunúť dopredu. Otvorí vám nové dimenzie a prinesie vám množstvo krásnych spoločných zážitkov.

Nedostatok spánku a absolútne vyčerpanie je bežnou realitou novopečených rodičov. Keď nebudete vládať, skúste myslieť na to, že ani toto vyčerpávajúce obdobie netrvá večne. Každý deň vaše milované bábätko urobí ohromné pokroky, z ktorých budete mať radosť. Každý deň oveľa ľahšie porozumiete svojmu dieťatku. A nezabudnite: Skôr či neskôr príde čas, keď prespí celú noc a aj vy s partnerom si budete môcť vychutnať ničím nerušený spánok.

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.