Promama > >

Pôrod bábätka po termíne. Ako prežiť „prenášanie“?

Kategórie
Cover image
pôrod po termíne
Perex

V posledných týždňoch tehotenstva môže blížiaci sa termín pôrodu pripomínať svetlo na konci tunela. Konečne príde deň D, no bábätku sa akosi nechce ísť na svet.

Body

Vydržte! Vieme, je to rada, ktorú vôbec nechcete počuť, najmä ak máte pocit, že ste tehotná už celú večnosť. Aj keď pôrod nezačal v deň vypočítaného termínu, máte ešte čas. Len dvom až piatim percentám budúcich matiek sa podarí porodiť v tento deň.

Štandardné tehotenstvo trvá síce 40 týždňov, no ešte stále máte dva týždne k dobru. Až osemdesiat percent žien porodí v termíne, teda medzi 38. až 42. týždňom tehotenstva. Prenášanie sa dotýka približne päť až desať percent mamičiek, ktoré porodia dieťatko po 42. týždni.

Vyplňte si čas

Aj keď sa vám nechce, premôžte sa. Myslite na to, že pri činnosti vám čas prejde oveľa rýchlejšie.

  • Prečítajte si knihu: pozrite si na internete recenzie a nájdite si takú, od ktorej nebudete vedieť odtrhnúť zrak. To je tá pravá kniha, ktorou si môžete vyplniť obdobie tesne pred pôrodom. Hororom sa radšej vyhnite. Vnútorná pohoda je naj.
  • Venujte sa sama sebe: kozmetika, kaderníctvo, masáž tváre... čokoľvek vám spraví radosť. Pri novorodencovi budete mať sama na seba minimum priestoru.
  • Zásobte sa: pokiaľ sa na to cítite a vaša polovička nevie variť nič iné ako špagety, pripravte si pár jedál vopred a dajte ich zmraziť. Uvidíte, ako vám pomôžu, keď sa narodí bábätko.
  • Porozprávajte sa s kamarátkami: úprimný rozhovor s priateľkou, ktorej dôverujete, vám môže pomôcť prekonať obavy z nastávajúceho pôrodu.

Poprechádzajte sa

Vyberte sa na prechádzku. Je dokázané, že primeraná fyzická aktivita môže urýchliť pôrod. Zoberte so sebou aj budúceho otecka. Budete sa môcť o neho oprieť, keď nebudete vládať. Zároveň si vyvetráte hlavu, čo rozhodne nie je na škodu. Kedysi sa ženám, ktoré „prenášali“, radilo umývať okná. Vo vysokom štádiu tehotenstva to ale nie je rozumný nápad. Ľahko by ste si mohli ublížiť.

Chvíľka intimity

Jedna z príjemnejších metód, ako urýchliť príchod bábätka na svet, je pohlavný styk. Dokonca ho odporúčajú aj niektorí lekári. Ešte predtým, než sa vyberiete do spálne, odhoďte očakávania. Pokiaľ vaše telo ešte nie je dostatočne zrelé na pôrod, sex vám nepomôže. Na druhej strane, ak si ho užijete, uvoľnenie oxytocínu a prostaglandínu spolu so sťahmi maternice môžu urýchliť celkový proces. Ani prítomnosť partnerových spermií nie je na škodu. Obsahujú prostaglandíny, ktoré dopomôžu otváraniu krčka maternice.

Horúci kúpeľ

Počas prvého trimestra ste sa báli na relax vo vani čo len pomyslieť. Teraz je ten správny čas užiť si vaňu naplno. Doprajte si aspoň dvadsaťminútový kúpeľ. Do horúcej vody si pridajte zopár kvapiek obľúbeného éterického oleja. Relaxujte. Uvoľnenie spolu s horúcim kúpeľom dopomôžu k uvoľneniu oxytocínu, hormónu, ktorý urýchľuje pôrod.

Vyhnite sa nekonečnému vysvetľovaniu

Je pravdepodobné, že dátum pôrodu poznáte nielen vy, ale aj vaše okolie. Pokiaľ vás na sociálnych sieťach známi zasypú množstvom netaktných otázok, neodpovedajte. Bez vašej akcie nebude reakcia. Ľahko by sa mohlo stať, že dostanete množstvo nevyžiadaných rád. Váš vnútorný pokoj pred pôrodom je to najdôležitejšie. Čaká vás heroický výkon. A naň sa musíte vnútorne nastaviť.

Pozor na riziká

S prenášaním bábätka sú spojené aj určité riziká. Toto sú najčastejšie z nich:

  • narušená schopnosť placenty poskytovať dieťatku dostatok kyslíka a živín;
  • znižovanie objemu plodovej vody;
  • zvyšovanie rizika vzniku poškodenia plodu;
  • väčšia hmotnosť bábätka: dieťatko môže byť príliš veľké na to, aby dokázalo bezpečne prejsť pôrodnými cestami.

Pokiaľ máte akékoľvek obavy, čo najskôr sa vyberte k lekárovi. Pozrie sa, ako sa má bábätko a zváži, či je už potrebné vyvolať pôrod.
Zvažujete pri pôrode prítomnosť partnera? Prečítajte si všetky za a proti!

Zdroje:

FORBES, M. (2016). 10 Tips from a Mum Who Went Overdue. [online] BabyCentre UK. [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: babycentre.co.uk
KEIGHER, A. (2020). Will my baby be born on their due date? [online] [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: essentialparent.com
MAYO CLINIC STAFF (2020). Overdue pregnancy: What you need to know. [online] Mayo Clinic. [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: mayoclinic.org
WEISS, R.E. (2021). What to Do When Your Pregnancy Is Overdue. [online] Verywell Family. [cit. 2021-11-22]. Dostupné z: verywellfamily.com
 

Zdielať článok