Zdieľať

10 tehotenských hádaniek a vysvetlení

tehotná žena s migrénou

Prečo dochádza v tehotenstve k niektorým príznakom s nie príliš príjemnými prejavmi a ako si s nimi poradiť?

tehotná žena s migrénou
V článku si prečítate:

Už po oplodnení sa v organizme ženy začnú diať nevídané veci a dochádza k významným zmenám, počas ktorých sa telo pripravuje najprv na uhniezdenie oplodneného vajíčka a neskôr na vývoj embrya a plodu. Sprievodnými znakmi najmä obrovských hormonálnych zmien sú niektoré známe aj menej známe javy.

1. Prečo je mnohým tehotným ženám zle?

Jedným z najznámejších sú „ranné nevoľnosti“ (ktoré však často vôbec nebývajú iba ranné) a vracanie. Na svedomí ich má vyššia hladina hCG, tehotenského hormónu, ktorého hodnota stúpa najmä na začiatku gravidity. Produkuje ho vyvíjajúce sa embryo a potom časť placenty. K vzniku týchto ťažkostí však prispieva aj genetika. Zle totiž býva najmä ženám, ktorých matky mali rovnaký problém, no niektoré štúdie naznačujú, že štrajkujúci žalúdok častejšie obťažuje aj milovníčky mäsa.

Čo pomôže?

Jesť často a menšie porcie. Vyhýbať sa tučným, ťažkým, koreneným a nadmerne sladkým jedlám. Odporúča sa mať v kabelke niečo malé pod zub, müsli tyčinku alebo sušienku, pretože nevoľnosť zvykne zhoršiť prázdny žalúdok. Ráno po zobudení, ešte pred vstávaním z postele, skonzumujte nejakú sušienku, tyčinku alebo kúsok pečiva.

Prevenciou týchto problémov je aj dostatočný pitný režim. Niektoré tehotné nedajú dopustiť na zázvor, ktorý sa už oddávna používa na liečbu nevoľnosti a tráviacich ťažkostí. V tehotenstve však buďte opatrné.

K bezpečným dávkam patrí iba 1 gram sušeného zázvoru alebo 4 gramy čerstvého zázvoru denne.

Vyššie dávky môžu mať negatívny vplyv na vyvíjajúce sa dieťa a riskovali by ste aj potrat. V prípade, že vám nič nepomáha a nevoľnosti sú príliš silné, môže byť nevyhnutná aj hospitalizácia, pretože nadmerné tehotenské vracanie môže v extrémnych prípadoch zapríčiniť až rozvrat vnútorného prostredia.

Pozor! To, že vám je v prvých týždňoch zle, skúste brať aj ako pozitívum. Znamená to, že môžete byť viac chránená pred spontánnym potratom.

Ukázalo sa totiž, že u žien, ktoré v skorých štádiách tehotenstva trpia nevoľnosťami a vracajú, je potrat skutočne menej pravdepodobný ako u tehotných bez týchto ťažkostí. Zrejme to súvisí so zvýšenými hladinami niektorých hormónov. Túto súvislosť vedci však pozorovali najmä u žien vo veku 30 a viac rokov.

2. Prečo im zrazu prekážajú niektoré chute a vône?

Ak ste budúca mamička, je možné, že vám prekáža vôňa vareného jedla, cigaretový dym, parfumy a korenie. Niekedy až tak, že vyprovokujú vracanie. Príčinou tejto nepríjemnosti sú tehotenské hormóny a estrogény. V prípade, že veľmi citlivo reagujete na pachy, nemali by ste jesť príliš aromatické a tiež veľmi horúce pokrmy, vtedy sa ešte viac zvýrazňuje ich vôňa. Čo sa týka zloženia jedálneho lístka, platí, že tehotná žena by mala jesť zdravo, pestro a najmä to, čo jej nerobí zle. Občas sa u budúcich mamičiek ale objavia i chúťky na niečo, čo vôbec nie je určené na jedenie. Napríklad na drevené uhlie, omietku, papier, vosk, mydlo či hlinu. Táto nezvyčajná potreba sa označuje ako Pica syndróm a jeho príčina doteraz nie je úplne objasnená. Spája sa napríklad s nedostatkom železa alebo vápnika v tele.

3. Prečo majú chuť na kyslé?

Bez kyslých rybičiek a nakladaných uhoriek sa mnohé tehotné nezaobídu. Napriek tomu, že ide o pomerne rozšírený mýtus, záľuba v kyslých pokrmoch nie je u tehotných žien dominantná. Podľa štatistík budúce mamy viac bažia po sladkostiach. Okrem toho ich zvykne prekvapiť túžba po slanom, potom pikantnom jedle a až nakoniec sa prejavuje chuť na kyslé. Ak vás napriek tomu neustále prenasleduje, môže to byť aj dôsledok zníženej kyslosti v žalúdku a horšieho trávenia. Je možné, že kyslejšie pochúťky ho doslova nakopnú.

4. Prečo mávajú kovovú pachuť v ústach?

Niektoré tehotné naozaj obťažuje a neraz počas celého dňa. Tento nepríjemný jav môže mať niekoľko príčin, napríklad hormonálne zmeny, ale aj pálenie záhy, keď sa do pažeráka a hltanu dostane kyslý obsah žalúdka. Veľmi často trápi ženy, ktoré pred tehotenstvom fajčili. Na príčine môžu byť aj ďasná, ktoré sú počas tehotenstva náchylnejšie na infekcie. Túto chuť môžu vyprovokovať aj určité antibiotiká, antihistaminiká, niektoré lieky na cukrovku, krvný tlak a na štítnu žľazu pri jej zvýšenej funkcii. Kovová pachuť môže sprevádzať aj nádchu alebo zápal nosových dutín, ale objavuje sa aj pri užívaní väčšieho množstva tehotenských vitamínov a minerálov, hlavne zinku a selénu. Rovnako ako ranná nevoľnosť, aj pachuť v ústach časom ustúpi, najneskôr v druhom trimestri tehotenstva, keď sa hladina hormónov ustáli.

Čo pomôže?

Pite citrusové šťavy alebo si jedlo pokvapkajte citrónom. Kyslé príchute nielenže dokážu preraziť kovovú pachuť v ústach, takisto zvyšujú produkciu slín, vďaka čomu tiež nemusíte vnímať túto nepríjemnosť. Pomáha aj vyplachovanie úst slaným roztokom. Na jeho prípravu potrebujete lyžičku soli a dva decilitre vody. Ústa si ním preplachujte niekoľkokrát denne.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Viete, ktoré informácie o tom, čo by mala alebo nemala robiť žena v tehotenstve sú pravdivé a ktoré sú iba povery?

5. Prečo tehotné páli záha?

Pyrózou, ako sa tento problém odborne nazýva, trpia až dve tretiny tehotných žien. Môže sa objaviť už na začiatku tehotenstva a pretrváva až do tretieho trimestra. Je to dané tým, že vtedy telo tvorí hormóny, ktoré môžu spomaľovať trávenie a uvoľňovať zvierač medzi pažerákom a žalúdkom. Vďaka tomu sa kyslé žalúdočné šťavy dostávajú do pažeráka a dôsledkom je pálenie. Únik žalúdočnej šťavy do pažeráka môže spôsobovať aj zvyšujúci sa tlak na žalúdok pri raste dieťaťa v maternici. Nemajte strach, maličké týmto sprievodným javom nebýva ohrozené.

Čo pomôže?

Existuje množstvo „babských receptov“, ktoré na záhu zaberajú. Jedným z nich je mlieko. Na to si však dajte pozor. Síce spočiatku sa vám po jeho konzumácii uľaví, lebo neutralizuje kyslé šťavy v pažeráku, no vždy len na chvíľu, lebo v žalúdku zároveň podporuje vylučovanie kyselín. Celkový efekt mlieka je preto opačný. Lepšou voľbou sú citrusy, postrúhaná mrkva, sucháre či ryžové chlebíky, jablko, postrúhané mandle, zemiaková šťava, čaj z medovky lekárskej a harmančeka. Po populárnej sóde bikarbóne veľmi nesiahajte, síce neutralizuje žalúdočnú kyselinu, avšak jej časté užívanie sa neodporúča. Viac vám pomôžu antacída, no ich výber vždy radšej prekonzultujte s lekárom. Najlepšou prevenciou tohto problému je jesť nedráždivé pokrmy v malých dávkach viackrát denne a spánok vo zvýšenej polohe. Potrebné je vyhýbať sa horúcim nápojom a rizikovým potravinám, ku ktorým patrí napríklad káva, paradajky, čokoláda alebo mastné pokrmy.

6. Prečo počas tehotenstva bolieva chrbát?

Na túto ťažkosť sa sťažuje až okolo 80 % budúcich mám. Najčastejšími príčinami sú nesprávne držanie tela, rastúca maternica, poloha bábätka, no aj nadváha, nedostatok pohybu v minulosti a hormonálne zmeny. Život vám môžu znepríjemňovať hlavne bolesti panvy a krížov, ktoré môžu vyžarovať až do dolných končatín. Objavia sa najmä pri sedení, státí alebo zdvíhaní predmetov. Panvová bolesť je častejšia a sústredí sa najmä do zadnej časti panvy, pričom často vystreľuje do oblasti kostrče. Najčastejšie býva vyprovokovaná obracaním sa na posteli, stúpaním po schodoch, behom alebo náhlym postavením sa.

Čo vás oslobodí?

Noste kvalitnú obuv bez vysokých podpätkov. Pri bolestiach v posteli sa uložte na bok a medzi stehná si dajte vankúš. V druhom a treťom trimestri si vložte pod brucho tenší vankúšik. Vykladajte si nohy tak často, ako sa dá. Na boľavú oblasť si striedavo prikladajte ľadové a teplé zábaly, nechajte ich pôsobiť 15 minút. Doprajte si každodennú 20 až 30 minútovú prechádzku. Chôdza je na chrbát to najlepšie, čo jej môžete dopriať. Pomôže aj joga alebo pilates. Posilnia svaly chrbta, krku, pliec a brucha, zlepšia tiež držanie tela.

7. Prečo majú tehotné ženy na začiatku bolesti podobné menštruačným?

Patrí to do skupiny „normálny jav“, ktorý obťažuje asi polovicu tehotných, najmä v prvom trimestri. Ich príčinou je rast maternice. Zapríčiní, že jej závesy sa postupne naťahujú a predĺžujú. Časť z nich smeruje od maternice do slabín, končia pri veľkých pyskoch. Preto niektoré ženy občas pociťujú bolesti vystreľujúce do slabín, a to nielen na začiatku, ale občas aj v priebehu celej gravidity. Obvykle však netrvajú dlho, nezhoršujú sa a pomerne rýchlo odoznejú. V priebehu druhého trimestra by však tieto bolesti mali úplne ustúpiť pre vysokú hladinu progesterónu, ktorý má za následok aj uvoľňovanie svalov a napätie väzov. V prípade, že sa zmenia na pravidelné alebo kŕčovité, je potrebné navštíviť gynekológa. Môžu byť príznakom hroziaceho potratu.

8. Prečo sú ženy v úvode tehotenstva veľmi unavené?

Prílišná únava obťažuje viac ako 90 % tehotných. Tehotenstvo je pre ženu veľká záťaž a na začiatku naň nie je ženské telo ešte adaptované, preto sa objavuje únava a ospalosť. Je dôsledkom prispôsobovania sa organizmu zvýšeným nárokom počas tehotnosti. Únavu navyše spôsobujú hormonálne a metabolické zmeny a vývoj zárodku. Telo budúcej mamičky sa navyše začína pripravovať na pôrod. Okrem zvýšenej potreby spať sa môže objaviť aj pocit melanchólie, strata záujmu o niektoré obľúbené aktivity. Obvykle to pretrváva do desiateho až dvanásteho týždňa, potom už klesá hladina tehotenského hormónu hCG potrebného na udržanie gravidity. A to podstatne zníži záťaž organizmu matky.

9. Prečo nemôže tehotná spať na chrbte?

Existujú minimálne dva dôvody, pre ktoré je v tehotenstve lepšie ležať skôr na boku, a to najmä v posledných mesiacoch tehotenstva. Zväčšujúca sa maternica totiž pri spánku na chrbte tlačí na žalúdok, čo vyvoláva nepríjemné pálenie záhy. Horšou správou je, že stláča aj dolnú dutú žilu, čo narúša ženin krvný obeh. Do srdca preto priteká menej krvi a prietok krvi v maternici sa tiež zhorší. Tehotnej žene môže prísť zle, neraz sa objaví až pocit na odpadnutie. Tým to ale nekončí. Táto poloha v poslednom trimestri je nebezpečná aj pre bábätko, vzniká pri nej štyrikrát vyššie riziko, že bude ohrozené na živote.

Tomuto nebezpečnému javu sa ale dá poľahky predísť. Stačí zaspávať na ľavom boku. Redukuje to riziko predčasného pôrodu až o polovicu. Vďaka tejto polohe sa navyše zvykne zlepšiť kvalita spánku a má tiež pozitívny vplyv na výživu placenty.

10. Prečo tehotným tvrdne brucho?

Od polovice tehotenstva sa môžu objavovať občasné sťahy maternice, ktoré nemusia byť bolestivé. V tomto období totiž plod prudko rastie a zvyšuje sa jeho aktivita. Tieto nepravé, Braxton-Hicksove kontrakcie, sú často vnímané ako tvrdnutie bruška. Môžu ich sprevádzať tlakové alebo ťahové bolesti chrbta a v oblasti krížov. Neraz vyžarujú do stehien, slabín až podbrušia. Bolesti môžete vnímať ako stuhnutie brucha s bolesťami pripomínajúcimi menštruačné. Neraz sa opakujú niekoľkokrát za deň v rôznych časových intervaloch. Ich intenzita však nemáva vzrastajúci charakter. Tieto kontrakcie, známe aj pod názvom „poslíčkovia“, sú akousi prípravou na pôrod a nástup skutočných kontrakcií. Môžu sa objaviť kedykoľvek počas dňa a pre plod nie sú nebezpečné. V prvej polovici tehotenstva by ich nemalo byť viac ako dvadsať počas dňa. S blížiacim sa termínom pôrodu sa objavujú čoraz častejšie. O tom, že je všetko v poriadku, však svedčí, že ich intenzita sa nezvyšuje a interval sa neskracuje. Ak chcete mať istotu, že nejde o rozbehnutý pôrod, doprajte si teplú sprchu. Ak poslíčkovia odoznejú, ide o falošný poplach.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.