Zdieľať

19. týždeň tehotenstva

Kreslený obrázok tehotnej zeny

Cítite už každý gram navyše, na akúkoľvek činnosť potrebujete vynaložiť viac energie ako doteraz. V noci sa častejšie budíte a máte problém sa správne uložiť.

Kreslený obrázok tehotnej zeny

Ako sa má bábätko?

Niekedy v tomto období sa u dieťatka začína vytvárať a ukladať v telíčku tuk. Napriek tomu však stále vyzerá veľmi krehko a je tenučké, váži okolo 200 gramov a meria okolo 17 cm.

Pokožka dieťatka je stále chránená látkou zvanou vernix a začína sa v nej vytvárať aj pigment, čo bude pokračovať i po narodení.

Ak čakáte dievčatko, jeho reprodukčné orgány sú už vyvinuté a vo vaječníkoch je už viac ako 6 miliónov zárodočných buniek vajíčok. Kým sa narodí, pribudne približne ešte ďalší milión.

V prípade, že je vo vašom brušku chlapček, semenníky sú už vyvinuté a na svojom mieste. Približne od 10. týždňa tehotenstva produkujú testosterón. Vonkajšie genitálie sa stále vyvíjajú a rastú.

Dieťatko sa stále veľmi aktívne pohybuje a vy už zrejme cítite všetky jeho štuchance a kopance. Chvíle veľmi aktívneho pohybu striedajú chvíle spánku, váš drobček sa ukladá do polohy, ktorú si už stihol obľúbiť. 

Ako sa má mamička?

Je vám horúco aj napriek tomu, že ročné obdobie a vonkajšia teplota hovoria niečo iné? Zvýšený objem krvi v krvnom obehu, ale tiež pribúdajúce kilogramy predstavujú pre celý organizmus zvýšené nároky – a vy to cítite nielen pri čoraz častejšom zadýchaní sa, ale aj vďaka častejšiemu poteniu.

Náš tip:

Skúste tomu prispôsobiť oblečenie, v chladnejšom počasí stavte na kvalitné materiály, ktoré dokážu odviesť vlhkosť a zároveň zostane vaša pokožka suchá. Rovnako pomôže oblečenie vrstviť. Ani v chladných mesiacoch nezabúdajte na priebežné dopĺňanie dostatočného množstva tekutín. 

zdroj: freepik

Pravda alebo mýtus: Tehotné ženy by mali spávať na ľavej strane

Ako rastie vaše dieťatko, zväčšuje sa maternica a vy sa cítite počas spánku stále menej komfortne v polohe na chrbte. Je to preto, že maternica tlačí na žily (v tomto prípade na tzv. dolnú dutú žilu).

Môže sa stať, že sa zhorší prekrvenie a tým vzniká aj pocit diskomfortu. A vy sa prirodzene otočíte a lepšie sa cítite, keď spíte na boku, alebo sa v polohe na chrbte podložíte prikrývkou či vankúšom.

Je to tak úplne v poriadku, ale to že by tehotná žena od určitého týždňa tehotenstva mala spať výhradne na ľavom boku je mýtus. 

Čo áno – a čo nie?

Vyhýbajte sa zafajčenému prostrediu. Pasívne fajčenie je pre dieťatko a pre vás veľmi nebezpečné. Spolu s cigaretovým dymom vdychujete asi 4 tisíc chemických látok a zlúčenín, z ktorých mnohé sú karcinogénne.

Pasívne fajčenie môže byť príčinou potratov, predčasných pôrodov, nízkej pôrodnej hmotnosti dieťatka, problémov spájaných s kognitívnymi (poznávacími) schopnosťami detí po narodení, ale aj so SIDS (syndróm náhleho úmrtia dojčiat).

Vždy keď je to možné, striedajte polohy pri sedení, pozor si treba dať najmä v práci. Dlhé, niekoľkohodinové sedenie už nie je nič pre vás. Nezabúdajte si vykladať nohy vždy, keď je to možné, pomôcť môže aj striedanie sedenia na ergonomickej stoličke a fit lopte. Dlhému státiu sa vyhýbajte úplne, na pravidelné prechádzky na čerstvom vzduchu však naopak nezabúdajte. 

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Aké tekutiny sú vhodné počas tehotenstva a koľko by som mala denne vypiť?

Odpoveď: Podľa odborníkov je najlepšie piť čistú vodu a to v objeme približne 6 – 8 dvojdecových pohárov denne. Samozrejme, pokiaľ je vonku veľmi horúco, príjem tekutín sa zvýši. Počítajú sa však všetky nápoje: čaj, ovocné šťavy (tie je vhodné riediť vodou) či mlieko. Ak pijete kávu, skúste obmedziť jej množstvo. V prípade, že vás bolieva hlava, nemočíte tak často ako zvyčajne a moč je tmavý a hustý, veľmi pravdepodobne je vaše telo dehydrované a je potrebné zvýšiť príjem tekutín. 

Toto sa stalo mne

„Podarilo sa mi prekvapiť veľa vzdialenejších známych, ktorí o mojom tehotenstve nič netušili. Keďže bola pomerne dlhá zima a ja som chodila „zabalená“ v kabáte až takmer do konca piateho mesiaca, boli veľmi prekvapení, čo pod ním skrývam. Bruško mi vykuklo trošku viac práve približne v 18. – 19. týždni.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.