Promama > Tehotenstvo >

25. týždeň tehotenstva

Kategórie
Dĺžka čítania
3 min čítania
Cover image
25. týždeň tehotenstva
Perex

Do pôrodu vám ostáva ešte 15 týždňov. Možno sa vám to zdá ako celá večnosť, no tento čas veľmi rýchlo uplynie a vy sa budete môcť tešiť z vytúženého bábätka.

Body

Ako sa má bábätko?

Aj v tomto týždni bábätko rastie ako z vody. V priemere meria 34,6 centimetrov a váži okolo 785 gramov. Svojimi rozmermi pripomína klások kukurice. Váš drobec sa pomaly, ale isto začína pripravovať na život mimo maternice. V 25. týždni sa väčšinou ešte neotáča dole hlavičkou. Otočí sa až v nasledujúcich týždňoch. V tomto období má dieťatko vyvinuté nozdry aj nosové dierky, čo je nevyhnutné pre samostatné dýchanie po pôrode. Začína dýchať plodovú vodu a jeho pľúcka, ešte stále nezrelé, vytvárajú povrchovo aktívne látky. Bábätko však v tomto týždni nedokáže dýchať samostatne. Pľúca potrebujú ešte čas na to, aby dozreli.

Ako sa má mamička?

Krásne vlasy, aj pleť. Túto pozitívnu zmenu si všimne väčšina budúcich mamičiek. Bruško vám aj naďalej rastie, maternica dosahuje veľkosť futbalovej lopty. Aj vy môžete mať pocit, že sa vo vás ukrýva malý futbalista. Užívajte si toto obdobie naplno. Tehotenstvo je jedinečné obdobie v živote ženy, ktoré sa viac nemusí opakovať. A to určite stojí za drobné nepríjemnosti, ktorých bude akosi pribúdať. V 25. týždni tehotenstva sa môže vyskytovať:

  • Opúchanie nôh: ak vám nohy opúchajú pričasto, vyhľadajte lekára. Môžu byť prejavom začínajúcej preeklampsie.
  • Hemoroidy: táto nepríjemnosť trápi viac ako polovicu tehuliek. Okrem rôznych mastí vám na zmiernenie hemoroidov môžu pomôcť aj Kegelove cviky.
  • Chrápanie. Chrápete? Nie ste v tom sama. Chrápe približne jedna z troch budúcich mamičiek. Vyskúšajte spať na ľavom boku, hlavu si dajte trošku vyššie a dajte si pozor na to, aby ste v spálni nemali suchý vzduch.
  • Pálenie záhy
  • Zápcha
  • Bolesti krížov.

Tehotenstvo má niekedy od romantických predstáv poriadne ďaleko. Vydržte, všetky nepríjemnosti čoskoro pominú a vás bude na konci tehotenstva čakať tá najkrajšia odmena.

Náš tip

Ak ste to doposiaľ neurobili, objednajte sa k zubárovi na preventívnu prehliadku. To, že každé tehotenstvo budúcu mamičku stojí jeden zub, je našťastie iba mýtus. Na druhej strane si vaše zuby počas tehotenstva vyžadujú zvýšenú pozornosť. V tehotenstve je vyššie riziko vzniku parodontitídy aj zubného kazu. Počas tehotenstva máte nárok dokonca na dve preventívne prehliadky. Ak ich využijete, môžete predísť mnohým zbytočným problémom.

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Kedy môže partner cítiť pohyby dieťatka?
Odpoveď: Budúci otecko pocíti pohyby bábätka položením dlane na bruško samozrejme neskôr ako vy. Kým väčšina žien začne cítiť pohyby dieťatka medzi 18. až 20. týždňom tehotenstva, oteckovia môžu zaregistrovať prvé jemné pohyby bábätka medzi 24. až 28. týždňom. Kedy sa to presne stane, je samozrejme individuálne. Závisí to od polohy placenty, od polohy bábätka, vašej hmotnosti a iných faktorov.

Toto sa stalo mne

„Partner sa veľmi tešil na nášho synčeka. Pohyby som začala cítiť pomerne skoro a veľmi som si ich užívala. Koľkokrát som volala manžela, aby išiel položiť ruku na bruško! Zakaždým, keď sa k brušku čo i len priblížil, synček prestal kopať. Smiali sme sa, že sa hrá na partizána. Nakoniec sa dočkal aj budúci otecko. Malý ho kopol vtedy, keď to absolútne nečakal. Pre nás oboch to bol zlomový okamih.“

Zdielať článok