Zdieľať

5. týždeň tehotenstva

tehotenstvo piaty tyzden

Piaty týždeň tehotenstva vývoj vášho bábätka napreduje na plné obrátky. Vám zrejme pribúdajú tehotenské príznaky. Medzi ne patria aj závraty: viete, ako im čeliť bez zbytočných zranení? A čo ranné nevoľnosti, určite zmiznú po prvom trimestri?

tehotenstvo piaty tyzden

Ako sa má bábätko?

Vaše bábätko má už celé 2 milimetre. Prostredníctvom placenty, s ktorou ho spája pupočná šnúra, prijíma živiny a dýcha. Okrem srdiečka, miechy a obličiek má už vaša budúca ratolesť aj zárodky ušiek.

Organizmus plodu pracuje na plné obrátky, vyvíja sa a rastie obrovskou rýchlosťou. Meriame ho zatiaľ len v milimetroch, no veľa životne dôležitých procesov sa deje práve v týchto dňoch. Doprajte preto sebe i svojmu bábätku dostatok vitamínov a živín.

Zdroj: freepik.com

Ako sa má mamička?

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Väčšina budúcich mamičiek práve v piatom týždni zisťuje, že čaká bábätko.

Ak je to aj váš prípad, tak srdečne blahoželáme! Je to veľký okamih a úžasná správa. K tomuto zisteniu prispieva aj skutočnosť, že vaša menštruácia sa neobjavila a zrejme sa stretávate aj s ďalšími príznakmi tehotenstva.

Predtým, než navštívite gynekologickú ambulanciu, si však pre istotu spravte aspoň dva tehotenské testy. V piatom týždni tehotenstva je už množstvo HCG hormónu určujúceho tehotenstvo dostatočne vysoké na to, aby ho tehotenské testy rozpoznali.

Niekedy sa stane, že tehotenstvo vyvolá u budúcej mamy zmiešané pocity, obavy, rešpekt a určitý strach. Následne tieto pocity strieda láska, eufória a radosť z tých nádherných chvíľ, ktoré vás ako matku čakajú. Je to úplne prirodzené a v poriadku.

Pokiaľ by však zmiešané pocity striedal smútok, zúfalstvo, melanchólia a depresia, neuzatvárajte sa pred svetom a o svojich pocitoch bezodkladne informujte odborníkov či blízkych.

Náš tip: ako čeliť závratom s pevnou pôdou pod nohami

Častým sprievodným znakom je práve v tomto období bolesť hlavy a kolísanie tlaku. To spôsobuje nepríjemné závraty. Tie však môžu byť aj nebezpečné, pokiaľ majú na svedomí stratu rovnováhy či vedomia.

Hrozia pri nich totiž úrazy, ktoré môžu byť pre vás nebezpečné. Závraty zvyčajne nastanú pri prudšej zmene polohy, ako napríklad pri vstávaní z lôžka či od stola, pri ktorom ste dlhšie sedeli. Pokiaľ potrebujete zmeniť polohu, snažte sa vstávať pomaly a postupne.

Zdroj: freepik.com

Takisto dbajte na zvýšený príjem tekutín, pomáhajú k optimalizácii krvného tlaku. Okrem tekutín dopĺňajte aj energiu v podobe potravín. Nenechajte svoje telo hladovať a radšej noste so sebou v kabelke tyčinku či ovocie ako prvú pomoc, keď vás náhle prepadne hlad. Vyhýbajte sa aj zle vetraným priestorom.

Pokiaľ sa vám už začína točiť hlava, spravte všetky možné opatrenia, aby ste si pri strate rovnováhy či vedomia čo najmenej ublížili. Pokiaľ kráčate, zastavte a radšej sa posaďte na zem, než by ste mali riskovať nekontrolovaný pád s rizikom zranenia. Zároveň dajte ľuďom okolo vás vedieť, že sa necítite dobre alebo že potrebujete pomoc.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Zvýšenie tlaku vám umožní vyloženie nôh nad úroveň hlavy, doplnenie tekutín a pokojné pravidelné dýchanie na čerstvom vzduchu. Tieto opatrenia zároveň pôsobia aj preventívne.

Ak už teda cítite, že sa vám točí hlava a postupne strácate sluch či zrak, snažte sa splniť čo najviac z týchto odporúčaní. Dobrou správou je, že závraty väčšinou po prvom trimestri vymiznú. 

Pravda alebo mýtus: miznú ranné nevoľnosti po prvom trimestri?

Niektoré ženy, no sú to skôr výnimky, nevoľnosťami netrpia. Pre iné budúce mamičky sú ranné nevoľnosti na dennom poriadku. No sú aj také prípady, našťastie nie veľa, kedy budúca maminka trpí takzvanou rannou nevoľnosťou od rána do večera počas celého tehotenstva.

Podľa vedeckej hypotézy profesora Paula Shermana za takzvanú rannú nevoľnosť môže evolúcia. Vedcov tento jav zaujal práve kvôli tomu, že ranná nevoľnosť sa vyskytuje jedine u človeka, v zvieracej ríši je to jav nepoznaný. 

Hypotéza sa opiera o skutočnosť, že nevoľnosť sa zvyčajne prejavuje v začiatkoch tehotenstva, kedy je plod najzraniteľnejší. Bráni tak žene konzumovať isté druhy mäsa či zeleniny, ktoré by mohli obsahovať parazity či toxíny. Radšej sa drží určitého typu potravín, ktoré vyhodnotí za bezpečné. 

Zdroj: freepik.com

Zároveň v tomto období je žena výrazne citlivejšia na pachy. Tým telo zabraňuje tomu, aby budúca mamička skonzumovala niečo, čo jej skrátka nevonia. Dáviaci reflex by po požití takejto potraviny na seba nenechal dlho čakať. 

Ďalším argumentom v prospech tejto teórie je zvyčajný ústup nevoľnosti po osemnástom týždni tehotenstva, kedy je už plod odolnejší a netreba sa už o jeho prežitie báť až tak ako na začiatku tehotenstva.

Niektoré výskumy našli koreláciu medzi rannou nevoľnosťou a nižšou mierou spontánneho potratu. Platí to hlavne u žien po tridsiatke. Túto súvislosť však nepodporujú početné prípady zdravých tehotenstiev žien po tridsiatke, ktoré žiadnou formou nevoľnosti počas tehotenstva netrpeli.

Čo áno – a čo nie?

♥ Zvýšte príjem tekutín – počas prvého trimestra sa budúca mamička môže stretnúť s návalmi tepla a potením. Práve potenie je zodpovedné za odvádzanie tekutín z tela. Tie sú ale potrebné pre správny vývoj vášho bábätka, preto počas celého dňa tekutiny pravidelne dopĺňajte. 

X Nezadržiavajte močenie – s postupne sa zväčšujúcou maternicou sa zvyšuje aj potreba močenia. Zadržiavanie však môže spôsobiť ochorenie močových ciest, ktoré sa pomerne často objavuje v prvom trimestri tehotenstva.

Radšej na toaletu zájdite viackrát, aby sa vaše močové cesty pekne prepláchli. Je to určite lepšie, ako riskovať zápalové ochorenie, ktoré môže ohroziť aj vaše bábätko, ak sa jeho liečba podcení. 

Najčastejšie otázky a odpovede

Otázka: Kedy ustúpi bolestivosť a napätie v prsníkoch?

Odpoveď: Prsníky sa vám neustále zväčšujú a ešte sa zväčšovať budú. V prvom trimestri sú obzvlášť citlivé, neskôr tento pocit ustane. Vyskúšajte tipy, ako zmierniť bolesť prsníkov počas tehotenstva. 

Investujte do pevnej športovej podprsenky, ktorá vám bude dobrou oporou. Uprednostnite jemný prírodný materiál pred syntetikou. Potrebujete takú podprsenku, ktorá zvládne návaly potenia. Bolestivosť sa však opäť vráti v treťom trimestri – a ako istotne tušíte, aj po pôrode. 

Toto sa stalo mne

„V piatom týždni tehotenstva ma premkol pocit, že som tehotná. Jedného rána som sa zobudila a bolo mi to úplne jasné. Zaplavil ma pocit pokoja a radosti. Nikomu som to nevravela, dopriala som si čas, kedy som si toto krásne tajomstvo sama vychutnávala.Svet okolo som zrazu uvidela z novej perspektívy. Začala som písať svojmu bábätku denníček.“

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.