Zdieľať

7 zaujímavých faktorov, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť počatia dvojičiek

budete mať dvojičky

Od roku 1980 sa počet dvojnásobných tehotenstiev globálne zvýšil o viac ako 50 percent. Počatie dvojičiek však nie je len vecou náhody.

budete mať dvojičky
V článku si prečítate:

Počatie dvojičiek ovplyvňujú viaceré faktory.

1. Váš vek

Podľa viacerých odborníkov sa plodnosť žien rapídne začína znižovať po 35. roku života. Štúdia publikovaná v Obstretrics and Gynecology ukázala na ďalšiu zaujímavú spojitosť vyššieho veku rodičky. Dokázala, že na zvýšenom počte dvojnásobného tehotenstva v posledných rokoch sa podpísala nielen asistovaná reprodukcia, ale aj odkladanie tehotenstva na neskôr.

Máte po tridsiatke? Tak zbystrite pozornosť. Rastie u vás pravdepodobnosť počatia dvojičiek. Vedci predpokladajú, že za to môže zvýšená hladina FSH (folikulostimulačného) hormónu, ktorý je zodpovedný za vývoj vajíčok. Niekedy sa namiesto jedného vajíčka pri ovulácii uvoľnia hneď dve, vďaka čomu sa môžete stať mamou dvojvaječných dvojičiek.

2. Máte to v rodine

Ak sa vo vašej alebo v partnerovej rodine už objavili dvojčatá, je aj u vás vyššia pravdepodobnosť počatia dvojičiek. A to najmä v prípade výskytu dvojvaječných dvojčiat. Aj vy ste mohli zdediť gén, ktorý ovplyvňuje uvoľnenie viac než jedného vajíčka pri ovulácii. Pôjdeme ešte ďalej. Pokiaľ pochádzate z dvojvaječných dvojičiek, máte pravdepodobnosť počatia dvojičiek približne 1:60. U mužov je táto pravdepodobnosť nižšia, približne 1:125.

3. Vybrali ste sa cestou asistovanej reprodukcie

Pôrod jednovaječných dvojčiat je ešte stále pomerne vzácny, pripadá približne na 1 z 250 pôrodov.

V posledných rokoch sa čoraz viac párov túžiacich po bábätku obracia na kliniky asistovanej reprodukcie. Metódy využívané pri asistovanej reprodukcii zvyšujú pravdepodobnosť počatia dvojičiek. Hlavnými faktormi sú počet prenesených embryí v procese embryotransferu, kultivačné prostredie, ako aj hormonálna stimulácia.

U žien mladších ako 35 rokov je pri využití metódy IVF približne 12,1-percentná pravdepodobnosť viacnásobného tehotenstva. U žien od 35 do 37 rokov je táto pravdepodobnosť približne 9,1 percenta.

4. Ste mamou viacerých detí

Čím viac detí máte, tým väčšia šanca je, že v ďalšom tehotenstve môžete počať dvojičky. Vedci si zatiaľ nevedia vysvetliť tento jav, no zaznamenali určitú súvislosť medzi počtom detí a zvyšovaním pravdepodobnosti viacnásobného tehotenstva. Možno aj vy poznáte podobný prípad z okolia, kde sa rodičom, ktorí majú plný dom detí, narodili dvojičky.

5. Máte zopár kilogramov navyše

Vegetariánky majú podľa odborníkov nižšiu pravdepodobnosť počatia dvojičiek. Ak patríte medzi ženy, ktoré sú nielen krv a mlieko, no zároveň uprednostňujú mäso a mliečne výrobky, môžete počítať s možnosťou dvojnásobnej radosti. Vedci predpokladajú, že práve konzumácia týchto potravín môže spôsobovať určité hormonálne zmeny, ktoré vplývajú na ovuláciu.

6. Ste (trošičku) vyššia

Nielen hmotnosť, ale aj výška sa môže podpísať na dvojnásobnom tehotenstve. Jedna zaujímavá štúdia ukázala, že ženy, ktoré merali v priemere 164,8 centimetrov, častejšie porodili dvojčatá ako nižšie matky s priemernou výškou 161,8 centimetrov. Pravdepodobne to súvisí so zložením stravy, ktorá môže nepatrne vplývať na našu výšku v dospelosti.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Ako je to s otehotnením po vysadení antikoncepcie? Prečítajte si!

7. Dojčíte

Dojčenie nie je forma antikoncepcie. O tom sa už presvedčila nejedna žena, ktorá si na tehotenskom teste našla nečakané prekvapenie. Kórejská štúdia ukázala, že u mamičiek, ktoré nedojčili, bol výskyt dvojičiek len 1,1 percenta. U dojčiacich žien vzrástol počet dvojičiek až na 11,4 percent. Preto ak nechcete mať doma tri malé ratolesti, poistite sa vhodnou antikoncepčnou metódou.

Zdroje:

Adashi EY, Gutman R. (2018). Delayed childbearing as a growing, previously unrecognized contributor to the national plural birth excess. Obstet Gynecol. 2018;132(4):999-1006. doi:10.1097/AOG.0000000000002853 [online]. 2018 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Snyder T (2016). How to Conceive Twins: Tips for Having Multiples. [online]. 2016 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: healthline.com

Kay C (2020). What Are the Chances of Having Twins and Can You Increase Them? In: Healthline. [online]. 2020 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: healthline.com

Sissons C (2019) How to have twins: Factors, odds, and improving your chances. [online]. 2019 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: medicalnewstoday.com

Gurevich, R. (2020). 9 Things That Boost Your Odds of Getting Pregnant With Twins. . [online]. 2020 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: verywellfamily.com

Steinman, G. (2006). Mechanisms of twinning: VIII. Maternal height, insulinlike growth factor and twinning rate. The Journal of Reproductive Medicine, 51(9), 694–698. [online]. 2006 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Kim, Bo-Yeoul. (2016). Factors That Influence Early Breastfeeding of Singletons and Twins in Korea: A Retrospective Study. International Breastfeeding Journal, no. 1, Springer Science and Business Media LLC, Dec. 2016. Crossref, doi:10.1186/s13006-016-0094-5. . [online]. 2006 [cit. 2021-05-03]. Dostupné z: core.ac.uk

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.