Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Chrbtica v tehotenstve: Na čo si treba dať pozor, aby ste sa vyhli bolesti?

Tehotná žena čvičiaca na fit lopte s dopomocou fyzioterapeutky

Ako sa mení držanie tela v tehotenstve a aký vplyv to má na chrbticu ženy? Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta počas tehotenstva aj po ňom? 

Tehotná žena čvičiaca na fit lopte s dopomocou fyzioterapeutky

Pohybové stereotypy a záťaž na chrbticu

Chrbtica získava svoje fyziologické zakrivenie postupne do 1. roku života. Vytvára sa mierne lordotické zakrivenie smerom dopredu v krčnej a driekovej chrbtici a kyfotické prehnutie smerom dozadu v hrudnej chrbtici. Ak máme dostatočne silný svalový aparát, rôznorodý druh pohybu a odpočinok, naša chrbtica pracuje správne. No s dospievaním a pribúdajúcimi povinnosťami sa pohyb dostáva často do úzadia. Postupne si nevedome vytvárame a fixujeme určité pohybové vzory a stereotypy, ktoré sa prenášajú aj do bežných činností života. Chrbtica dokáže zvládať zvýšenú záťaž po určitú dobu. Ak je neustále pod touto záťažou bez kompenzácie či regenerácie, nahromadené svalové napätie sa odrazí navonok v podobe bolestí a vznikom mnohých ďalších komplikácií.

Zmeny v tehotenstve

Tehotenstvo je pre ženu obdobie veľkých hormonálnych zmien. Jeho priebeh je individuálny, keďže každá žena vstupuje do gravidity v inom fyzickom, či psychickom stave. Takisto priebeh každého ďalšieho tehotenstva je iný, u väčšiny žien so zhoršujúcim sa charakterom (najmä v prípade, ak sa v predošlých tehotenstvách nevenovali žiadnej kompenzácii alebo cvičeniu).

Chrbtica sa v tehotenstve prispôsobuje novovzniknutým podmienkam a teda rastúcemu brušku tak, že lordotické zakrivenie driekovej chrbtice sa prehlbuje, nakoľko sa ťažisko tela posúva vpred. Na zmenu ťažiska tela následne reagujú aj ostatné segmenty – prehlbuje sa hrudná kyfóza, hlava sa posúva do predsunutého držania a záklonu. Rovnako na zmeny v držaní tela reagujú aj svaly. Zvyšuje sa aktivita / napätie chrbtových vzpriamovačov – najmä v oblasti prechodu krčnej a hrudnej chrbtice, hrudnej a driekovej, driekovej a krížovej. Tieto časti chrbtice sú vystavené neustálej záťaži, pretože brušné svaly sú zväčšujúcim sa bruškom vyraďované z aktivity.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Mohol by vás zaujímať aj článok o imunite v tehotenstve.

Nepreťažovať a cvičiť

Typickým postojom ženy vo vyššom štádiu tehotenstva je panva spolu s bruškom vyvalené smerom vpred, záklon trupu, ruky podopreté o krížovú oblasť, niekedy sa pridá i postoj s väčším zaťažením na jednej nohe. Tehotným ženám to možno príde ako úľavová poloha, ale opak je pravdou. Týmto postojom si škodia ešte viac a viac preťažujú už namáhané väzy a svaly chrbta a tiež panvy.

Fyzioterapiou a správne zvoleným včasným cvičením vieme priebeh tehotenstva ovplyvniť v zmysle fyzickej kondície a lepšej regenerácie tela po pôrode. Netreba váhať, treba sa do toho pustiť, vydržať a úsilie prinesie vytúžené ovocie.

Garantka článku: MUDr. Emília Luknárová, rehabilitačná lekárka, Vitalclinic 

Mgr. Natalia Vavrinska - Vitalclinic

Autorka: Mgr. Natália Vavrinská

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

Mgr. Natália Vavrinská

Mgr. Natália Vavrinská

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

Mgr. Natália Vavrinská

Fyzioterapeutka, Vitalclinic

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.