Falošné kontrakcie – môžu ich vyvolať aj spermie

Cover image
tehotna zena drziaca si brusko s kontrakciami, freepik.com
Perex

Tvrdnutie tehotenského bruška, ktorým sa prejavujú najmä ku koncu tehotenstva falošné kontrakcie, sa zvyčajne objavuje podvečer. Maternica sa sťahovaním a rozťahovaním pripravuje na pôrod a tieto kontrakcie sú väčšinou neškodné.

Body

Braxton-Hicksove kontrakcie, ako sa odborne nazývajú (ľudovo známe aj ako "poslíčkovia"), pomáhajú zmäkčiť a roztiahnuť kŕčok maternice a tým ho pripraviť na pôrod. Bývajú nepravidelné, v rôznych intervaloch a to ich odlišuje od normálnych pôrodných kontrakcií. Tehuľky by mali spozornieť, ak sa kontrakcie a tvrdnutie bruška objavujú v pravidelných intervaloch, sprevádza ich pichanie alebo bolesť v podbrušku a panve, objaví sa vaginálny výtok či krvácanie, ale aj hnačky či zvracanie.

novy baner center

Falošné kontrakcie môže spustiť aj hormón prostaglandín, ktorý je v spermiách, preto sa často objavujú práve po pohlavnom styku. Tému spracovala redakcia portálu babyweb.sk.

Zažili ste už tvrdnutie bruška počas tehotenstva? Vystrašili vás falošné kontrakcie? Napíšte nám o vašich skúsenostiach do komentárov. 

Prečítaj si celý článok k tejto tématike

Zdielať článok

Diskusia k článku

Povedzte nám, čo si myslíte.