Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Kliešť v tehotenstve. Ktoré látky v repelentoch sú bezpečné?

kliešte v tehotenstve

Mnohé budúce mamičky sa v letných mesiacoch vyhýbajú prechádzkam v lesoch, parkoch a na lúkach. Dôvodom je strach z kliešťa, ktorý môže ohroziť zdravie ich vyvíjajúceho sa dieťatka.

kliešte v tehotenstve

Sú to oprávnené obavy? Môže si tehotná žena sama vybrať tohto parazita alebo sa má obrátiť radšej na lekára? Spýtali sme sa doc. MUDr. Zuzany Paraličovej, PhD. z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach.

Je prisatie sa kliešťa v tehotenstve nebezpečnejšie ako za iných životných okolností?

Môže to byť rizikové pre každého človeka, teda aj pre tehotné ženy. Ak sú totiž kliešte infikované, môžu byť prenášačom dvoch chorôb, lymskej boreliózy a kliešťovej meningoencefalitídy.

Aj keď sa v literatúre nepopisuje závažnejší priebeh týchto ochorení u tehotných žien ako u bežnej populácie, môžu spôsobiť zápal mozgových blán aj mozgu. V odbornej literatúre je tiež len málo údajov o prenose týchto chorôb na plod a o možnom negatívnom vplyve na jeho vývoj a aj tie, čo sú k dispozícii, nie sú celkom jednoznačné.

Vo viacerých štúdiách sa negatívny vplyv boreliózy u matky na plod tiež síce nepreukázal, iné prípady však popisujú možný súvis potratu, predčasného pôrodu, úmrtia dieťaťa krátko po pôrode či vznik kongenitálnych malformácií so spomenutým ochorením budúcej mamičky. Vo všeobecnosti sa preto odporúča včasná liečba boreliózy u tehotnej ženy.

Ak sa na pokožku tehotnej ženy prichytí kliešť, kedy to môže mať horšie následky? Na začiatku tehotenstva alebo v poslednom trimestri? 

Vzhľadom na to, že doteraz nie je úplne jasné, či sú borelióza a kliešťová meningoencefalitída nebezpečné pre tehotnú ženu aj plod, nedá sa presne povedať ani to, v ktorých fázach gravidity sú tieto choroby rizikovejšie. S určitosťou sa však dá povedať, že ak si kliešťa objaví dojčiaca mamička, nemusí sa obávať. Prenos pôvodcu kliešťovej meningoencefalitídy a lymskej boreliózy materským mliekom zatiaľ dokázaný nebol.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Čo má robiť budúca mamička, keď si na tele nájde tohto parazita?

Kliešťa je potrebné čo najskôr odstrániť. Ak je prisatý menej ako 24 hodín, riziko prenosu lymskej boreliózy výrazne klesá. Toto pravidlo, žiaľ, neplatí pre kliešťovú meningoencefalitídu.

Môže si tehotná žena odstrániť kliešťa aj sama alebo je lepšie, ak jej s tým pomôže odborník?

Kliešťa si môže človek vybrať sám a toto odporúčanie platí aj pre budúcu mamu. Pomôcť jej prípadne môže niekto z jej blízkych, najmä vtedy, ak je parazit na neprístupnom mieste. Odborníka, najlepšie chirurga, je potrebné vyhľadať až vtedy, keď časť kliešťa, najčastejšie hlavička, ostane v koži.

Mnohí si miesto, kde je kliešť prisatý, namydlia, polejú olejom alebo ním krútia v smere či proti smeru hodinových ručičiek. A to napriek tomu, že to už lekári neodporúčajú. Ako ho správne odstrániť?

Ideálny spôsob, ktorý odporúča i odborná literatúra, je chytiť kliešťa do pinzety tesne nad kožou a kývavým pohybom ho vytiahnuť. Miesto je potom potrebné vydezinfikovať.

Je známe, že miesto po vybratí kliešťa je potrebné sledovať. Čo ak sa u tehotnej prejavia príznaky boreliózy? Ako vyzerá liečba v jej prípade?

Oblasť, kde bol prisatý kliešť, je potrebné kontrolovať až 6 týždňov. Ak sa objaví erythema migrans, čiže červená škvrna s bledým stredom, čo je už príznak boreliózy, treba čo najskôr navštíviť lekára a začať antibiotickú liečbu. Pri tehotných ženách lekári volia také antibiotiká, ktoré môžu byť podávané aj v gravidite. Odporúčaná dĺžka liečby je 10 až 20 dní, lieky sa ale zvyčajne podávajú 14 dní.

0 %
Príspevok

Vrátime vám 50 % z ceny očkovania proti kliešťovej encefalitíde. 

Ak si budúca mamička našla kliešťa, nemala by sa dať radšej hneď otestovať, či náhodou nemá boreliózu?

Odber krvi na potvrdenie včasného štádia tejto diagnózy sa neodporúča. Protilátky sa vytvárajú oneskorene a u mnohých pacientov nie sú prítomné ani počas prvého štádia boreliózy. Na druhej strane, pozitívne protilátky môžu pretrvávať aj dlhšie obdobie po prípadnom prekonaní boreliózy v minulosti.

Ako sa postupuje v prípade, že budúcu mamičku prekvapia príznaky kliešťovej encefalitídy?

Najčastejšími prejavmi tohto nebezpečného ochorenia sú vysoká horúčka a silná bolesť hlavy. Pri týchto symptómoch je potrebné ihneď vyhľadať lekára. Špecifická liečba proti tomuto vírusu ale neexistuje, podávajú sa iba lieky na zmiernenie príznakov ochorenia. Pacienti s kliešťovou encefalitídou sú hospitalizovaní na infekčných klinikách či oddeleniach.

Priebeh meningoencefalitídy môže byť mierny, ale aj závažnejší s postihnutím mozgu. Jednoznačný negatívny vplyv na vyvíjajúce sa dieťa však zistený nebol. Aj na našej klinike sme pred 4 rokmi ošetrovali tehotnú ženu v 36. týždni gravidity s kliešťovou encefalitídou. Ona aj dieťatko sú našťastie úplne v poriadku.

Ak budúca mamička žije v lokalite, kde sú kliešte naozaj premnožené, môže sa očkovať proti kliešťovej encefalitíde? Alebo je to v tom období nebezpečné?

Vakcína proti kliešťovej encefalitíde nie je živá vakcína. Preto v prípade potreby, teda ak prínos prevyšuje riziká, môže byť podaná aj v gravidite. Nie sú však k dispozícii žiadne údaje o použití tejto očkovacej látky u gravidných žien.Takisto nie je známe, či je vylučovaná do materského mlieka. Z tohto dôvodu sa môže počas gravidity a dojčiacim ženám podať len vtedy, ak sa to považuje za naliehavé pre dosiahnutie ochrany pred týmto nebezpečným ochorením a po starostlivom zvážení rizika a prínosov. Avšak vzhľadom na to, že základné očkovanie pozostáva v podaní 3 dávok vakcíny a nákaze sa dá vyhnúť aj inak, tento úkon sa v tehotenstve vo všeobecnosti neodporúča.

Ako sa má žena čakajúca dieťa chrániť pred týmito parazitmi? Môže používať repelenty?

Pre tehotné platia tie isté odporúčania na ochranu proti kliešťom ako pre bežnú populáciu. Základom je vyhýbať sa pobytu v trávnatých lokalitách, nosiť dlhé oblečenie pri pobyte v prírode a používať repelenty. Bezpečné aj počas gravidity sú prípravky s obsahom látok DEET, icaridin, IR3535, 2-undekanon či eukalyptového a citrónového oleja. Je však potrebné používať ich v súlade s údajmi na príbalovom letáku.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.