Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

PCOS: Ako sa prejavuje a lieči syndróm polycystických vaječníkov?

prejavy a liečba PCOS

V predchádzajúcom článku som vysvetlila, čo to znamená, keď hovoríme, že má žena syndróm polycystických vaječníkov (PCOS), ako sa táto porucha diagnostikuje a prečo často dochádza aj k nesprávnemu stanoveniu diagnózy.

prejavy a liečba PCOS
V článku si prečítate:

V tomto článku objasním, ako sa ženské telo pri PCOS správa a aká je liečba.

Menštruačný cyklus pri PCOS

Je veľmi variabilný, často dochádza k menej ako deviatim menštruáciám ročne (oligomenorea) alebo menštruácia úplne absentuje (amenorea).

Počas normálneho menštruačného cyklu prechádzajú vaječníky tromi fázami. Vo folikulárnej fáze (prevaha estrogénov), kedy folikuly rastú, jeden dominantný folikul narastie tak, že praskne a uvoľní sa vajíčko. Dochádza k ovulácii a na mieste prasknutého folikulu vzniká žlté teliesko, ktoré produkuje gestagény.

Bez ovulácie sa neposunieme do ďalšej fázy. Ženy s PCOS sú stále vo folikulárnej fáze. Z toho vyplýva, že majú nadbytok estrogénu a nedostatok gestagénu.

Ako na to reaguje maternica? Tak, že endometrium (výstelka maternice) rastie pod vplyvom estrogénov, ale bez gestagénov sa nemôže premeniť a odkrvácať. Keď však endometrium narastie až príliš, stáva sa nestabilným a začne krvácať.

Toto krvácanie môže byť veľmi silné a viesť k anémii s potrebou krvnej transfúzie. Nejde však o menštruáciu. Za menštruáciu považujeme odkrvácanie sliznice maternice po gestagénnej premene.

Čo je potešujúce, že vekom sa menštruačný cyklus upravuje, pretože folikuly sa spotrebúvajú a dostávajú na normálne hladiny.

Vyššie riziko rakoviny endometria

V predchádzajúcich článkoch som písala, že estrogén spôsobuje, že bunky sa delia a jeho protikladom je gestagén. Pri veľkom delení buniek je vyššie riziko vzniku rakoviny. Keďže ženy s PCOS majú veľa estrogénu a málo gestagénu, ohrozuje ich rakovina endometria. Ženy s PCOS majú troj- až štvornásobné riziko rakoviny endometria. Pokiaľ je krvácanie menej časté ako raz za tri mesiace, potrebujeme dodať telu gestagény ako ochranu pred rakovinou endometria.

Ak pacientka nechce v najbližšej dobe otehotnieť, liečba je v prvom rade hormonálna. Ak potrebuje alebo chce užívať antikoncepciu, volíme antikoncepčný preparát.

Kombinované kontraceptíva majú výborný efekt aj na akné a dobrý na hirzutizmus (nadmerné ochlpenie). Pozor, pri ženách s BMI nad 30 by sme nemali používať kombinovanú antikoncepciu (čiže s obsahom estrogénu) kvôli vyššiemu riziku trombózy.

Vnútromaternicové hormonálne teliesko je tiež výbornou voľbou a môžeme zvoliť aj gestagénovú antikoncepciu.

Pokiaľ žena nechce brať antikoncepciu, odporúča sa gestagén na desať dní každý tretí mesiac, aby nastala gestagénová premena endometria a jeho odkrvácanie. Pri hormonálnom teliesku alebo antikoncepcii nemusí odkrvácanie nastať vôbec, lebo vtedy sa vyblokuje endogénny (vlastný) estrogén a celý menštruačný cyklus sa zastaví.

Hormonálna liečba je symptomatická. Po jej vysadení budete mať stále PCOS. Neexistuje žiadna liečba na úplné vyliečenie syndrómu polycystických vaječníkov. Počet ovulačných cyklov a pravidelnosť sa však spontánne zlepšuje vekom.

PCOS a plodnosť

Bez ovulácie spermia nemá čo oplodniť, keďže vajíčko sa neuvoľní. PCOS sa lepší s vekom ženy, zvyšuje sa teda aj šanca otehotnieť vo vyššom veku. Ženy s PCOS majú vysokú ovariálnu rezervu (veľmi vysoký hormón AMH), čiže majú veľa vajíčok. Problémom je, ako to vajíčko dostať z vaječníka von.

Jednou z možností je znížiť inzulínovú rezistenciu, napr. schudnutím. To sa však ľahšie povie ako urobí. Pri znižovaní inzulínovej rezistencie aj pri chudnutí pomôže napr. metformín. Je to liek na cukrovku druhého typu, ktorý má výborné výsledky aj pri PCOS. Nie každý gynekológ s ním má skúsenosti, ale endokrinológ/diabetológ áno.

Ďalšou možnosťou je stimulácia ovulácie, v prvom rade pomocou letrozolu, v druhom pomocou klomifénu. Je možné to skúšať aj niekoľko mesiacov a väčšina gynekológov by to mala zvládnuť. Treťou možnosťou je ponúknuť žene liečbu v centre asistovanej reprodukcie.

Populárny je aj inozitol. Podľa medzinárodných odporúčaní pre PCOS môže byť odporúčaný ako experimentálna liečba. Viaceré štúdie však ukazujú, že je účinný. Inozitol je bezpečná molekula, určite neuškodí.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Acanthosis nigricans

Ide o stav charakterizovaný prítomnosťou zhrubnutej stmavnutej pohmatovo zamatovej kože v záhyboch na krku, pazuchách, páse, slabinách. Je to kožný príznak inzulínovej rezistencie.

PCOS a tehotenstvo

U žien s PCOS je vyššie riziko včasného potratu. Mechanizmus nie je objasnený, ale veľmi pravdepodobne za to môže obezita. Počas tehotenstva majú ženy s PCOS aj vyššie riziko gestačného diabetu (tehotenskej cukrovky), vysokého krvného tlaku a v niektorých štúdiách bolo pozorované aj vyššie riziko predčasného pôrodu.

PCOS a zvýšená hladina mužských hormónov

Viditeľnými príznakmi hyperandrogenizmu (zvýšenej hladiny mužských hormónov) je hirzutizmus (nadmerné ochlpenie), akné alebo androgenetická alopécia (vypadávanie vlasov na miestach, kde zvyknú vypadávať mužom).

Virilizácia je rozvoj typicky mužských znakov u ženy alebo chlapca. Jej príznakmi sú vyššie uvedené, plus zvýšená svalová hmota, prehĺbenie hlasu, zväčšenie klitorisu. Virilizácia ale nie je typická pre syndróm polycystických vaječníkov. Pri znakoch virilizácie je preto nevyhnutné pátrať po príčine (najčastejšie ide o nádor produkujúci androgény).

Akné

Mierne akné je normálne a bežné u tínedžerov. Ak však pretrváva stredné až ťažké akné, alebo sa akné vyskytuje u dospelej ženy, môže to znamenať zvýšenú hladinu androgénov (buď pri PCOS alebo z iných príčin). Zvýšená hladina androgénov spôsobuje nadmernú stimuláciu mazových žliaz, čo vedie k tvorbe aknóznych prejavov. Liečba akné je komplexná. Veľmi účinná je kombinovaná antikoncepcia. Ostatné možnosti hormonálnej liečby, napr. hormonálne teliesko, nemajú pozitívny efekt na akné.

Ak antiandrogénna antikoncepcia nestačí alebo ju pacientka nemôže užívať, je potrebné vyšetrenie u dermatológa. Dermatológ môže predpísať lokálnu aj systémovú liečbu, napr. retinoidy, ktoré majú vynikajúce výsledky. S ťažkým akné je náročné poradiť si doma iba kozmetikou. Skutočne účinné látky v účinných koncentráciách sú definované ako lieky a sú na lekársky predpis.

Hirzutizmus (nadmerné ochlpenie)

U ženy sa hirzutizmus definuje ako prítomnosť ochlpenia v typicky mužských lokalitách. Hypertrichóza je zase nadmerný rast ochlpenia hocikde na tele. Pre hirzutizmus je typický rast ochlpenia nad hornou perou, na brade, na bradavkách, hrudi. Ženské ochlpenie na vulve je ukončené rovnou líniu, u mužov ochlpenie pokračuje vertikálne hore k pupku.

Tu je dôležité upozorniť, že pár chĺpkov nad hornou perou a brade, či bradavkách, je úplne normálnych. To, či naozaj ide o hirzutizmus sa zisťuje pomocou škály Ferriman-Gallwey. Na každej časti tela sa hodnotí ochlpenie od 0 do 4 bodov. Skóre viac ako 8 znamená abnormálne ochlpenie u ženy svetlej pleti, skóre 44 je ťažký stupeň virilizácie.

Na liečbu sa používajú antiandrogénne kombinované kontraceptíva. Ďalšou možnosťou je spirónolaktón, ktorý tiež znižuje level andrógenov. V minulosti používaný cyproterónacetát by sa už nemal používať kvôli riziku mozgového nádoru (riziko je malé, ale keď si porovnáme možný benefit a možné riziko, tak to vychádza jednoznačne – nepoužívať).

Ďalšou možnosťou je odstraňovanie chĺpkov všetkými možnými metódami, ale nezabráni to rastu nových chĺpkov.

PCOS a psychické zdravie

Syndróm polycystických vaječníkov s obezitou, neplodnosťou, hirzutizmom a akné ovplyvňuje aj psychické zdravie. Bežná je depresia, úzkosť, poruchy príjmu potravy a negatívny „body image“. Tieto ochorenia patria do rúk psychológa a/alebo psychiatra, hoci prvý záchyt týchto ochorení by mal urobiť lekár, ktorý sa stará o iné aspekty PCOS (napr. gynekológ, endokrinológ, dermatológ).

PCOS je náročná a komplexná téma. V čase lovcov a zberačov predstavoval tento syndróm výhodnú evolučnú adaptáciu, ktorá však v 21. storočí spôsobuje množstvo problémov. Má veľký súvis s inzulínovou rezistenciou a nevieme, čo vzniká ako prvé. Krátkodobé následky sú obezita, neplodnosť, spánkové apnoe, nepravidelná menštruácia, depresia, úzkosť, hirzutizmus, akné, alopécia, inzulínová rezistencia.

Dlhodobé následky sú cukrovka, rakovina endometria, kardiovaskulárne ochorenia (kvôli obezite). S PCOS sa dá veľa urobiť samotným schudnutím. Pri neplodnosti existuje účinná liečba v rôznych stupňoch a pri dodaní gestagénov vieme znížiť riziko rakoviny endometria. Dôležitá je diagnostika – diagnostikovať túto poruchu správne, čiže až osem rokov po prvej menštruácii a podľa Rotterdamských kritérií.

gynekologička-pôrodníčka Denisa Marcišová

Autorka: MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek.

“V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.” 
Madeleine Albright
Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom.
Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku.
O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

MUDr. Denisa Marcišová

Gynekologička/pôrodníčka. Lekárka. Žena. Človek. “V pekle je vyhradené specialne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú iným ženám.”  Madeleine Albright Tento výrok vystihuje, prečo som si vybrala gynekológiu. Chcem svojím dielom prispieť k tomu, aby bol svet pre ženy lepším miestom. Ako lekárka pracujem od roku 2011. Pracovala som v Bratislave ako gynekologička, ale najmä pôrodníčka. V roku 2018 som sa naučila po švýédsky a prestahovala som sa do mesta Norrköping. Tu pracujem na Ženskej klinike na gynekológii, ale keďže pôrodníctvo je láska, tak sčasti aj v pôrodnici. Keď práve nepracujem, nečítam medicínsku literatúru a nespím, tak si ťukám DuoLingo, pečiem, diskutujem o “živote, vesmíre a vôbec”, alebo nakupujem pleťovú kozmetiku. O mojom švédskom živote píšem na instagrame @myswedish_gynlife.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.