Promama > Tehotenstvo >

Pôrod počas koronavírusu – ako postupujú pôrodnice?

Dĺžka čítania
4 min čítania
Cover image
pôrod počas koronavírusu
Perex

K akým zmenám prišlo v slovenských pôrodniciach v súvislosti s opatreniami súvisiacimi s koronavírusom a s čím by mali budúce mamičky počítať? Aktualizované 29.3. 2020.

 

Body

Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť na svojej webovej stránke zverejnila odporúčania pre pôrodné sály v súvislosti s ochorením COVID-19. Týka sa aj pôrodov rodičiek s podozrením alebo potvrdeným ochorením:

  • u rodičky s ochorením COVID-19 bez príznakov alebo s miernymi príznakmi, sa odporúča vaginálny pôrod bez zásahov a urýchľovania (v prípade potreby sa urýchľuje 2. pôrodná fáza)
  • rodička s ochorením COVID-19 s ťažšími príznakmi – odporúča sa pôrod sekciou (celková anestézia iba v kritických prípadoch)
  • na popôrodné vyšetrenia novorodenca sa odporúča prítomnosť skúsenejšieho neonatológa
  • pokiaľ nemá matka vážne zdravotné problémy, dieťa by nemalo byť od nej izolované, odporúča sa aj dojčenie a bonding a izolácia matky s dieťaťom (spoločne)
  • matka by mala byť dôkladne poučená o prenose ochorenia na dieťa kvapôčkovou infekciou a následných hygienických opatreniach. 
  • prenos ochorenia COVID-19 materským mliekom nebol doteraz potvrdený.

MUDr. Eva Pahuli, atestovaná gynekologička a pôrodníčka z levickej pôrodnice, hovorí: "Po príchode do pôrodnice odmeriame rodičke teplotu a podpíše vyhlásenia, že nebola posledných 14 dní v kontakte s nakazenou osobou (alebo osobou, ktorá sa vrátila zo zahraničia). Na oddeleniach sú zakázané návštevy a prítomnosť otca alebo inej sprevádzajúcej osoby pri pôrode. Mnohé mamy nás žiadajú o výnimku, preto by sme chceli na všetky mamičky apelovať. Chápeme ich sklamanie, no potrebujeme, aby pochopili aj ony nás. Všetci musíme rešpektovať nariadenia vyšších organizácií a vedenia nemocnice v záujme ochrany zdravia všetkých zúčastnených." 

 

Podľa jej slov si k veciam do pôrodnice treba pribaliť ešte aj rúška, pokiaľ na niečo rodička zabudne, alebo potrebuje priniesť nejaké veci, príbuzní musia na oddelení zazvoniť a veci odovzdať personálu, ktorý ich mamičke prinesie. 

V trenčianskej pôrodnici prebiehajú pôrody zatiaľ naďalej aj za prítomnosti otca dieťaťa.

Aktualizácia 29.3.2020: Svetové agentúry priniesli informácie zo zverejnených výsledkov štúdie čínskych vedcov, ktorí sledovali 33 tehotných žien a potvrdili, že u troch novorodencov týchto žien došlo k nakazeniu koronavírusom pri narodení.

Vedci sa domnievajú, že keďže pri pôrodoch boli zaistené prísne hygienické opatrenia, bábätká sa nakazili od matky. Všetky tri pôrody boli sekcie (cisárske rezy). Jeden novorodenec z nich sa narodil predčasne a mal viacero komplikácií, ale všetky tri bábätká ochorenie prežili. 

Situáciu okolo pôrodov počas koronavírusovej pandémie pozorne sledujeme a chystáme pre vás ďalšie články na túto tému. Prečítajte si aj článok Koronavírus a tehotenstvo: najnovšie zistenia expertov

Zdroj: 

Vedenie pôrodu u rodičky so suspektnou/ potvrdenou infekciou COVID-19. Slovenská gynekologicko-pôrodnícka spoločnosť [online]. [cit. 2020-03-27]. Dostupné z: www.spgs.sk
Neonatal Early-Onset Infection With SARS-CoV-2 in 33 Neonates Born to Mothers With COVID-19 in Wuhan, China. JAMA Pediatrics [online]. [cit. 2020-03-29]. Dostupné z: jamanetwork.com

Zdielať článok