Promama > Tehotenstvo >

Pôrodná asistentka: „Až 70 % úspechu pri pôrode ovplyvňuje psychika.“

Dĺžka čítania
4 min čítania
Cover image
príprava na pôrod v čase koronavírusu, tehotná žena s tabletom na posteli
Perex

Ako sa budúce mamičky môžu zodpovedne pripraviť na pôrod v období koronavírusovej pandémie? Spýtali sme sa Barbory Vörösovej, pôrodnej asistentky a majiteľky GraviFit –  najväčšieho slovenského štúdia pre tehotné.

Body

Vo väčšine slovenských pôrodníc nie je momentálne možné, aby mali rodičky pri pôrode sprevádzajúcu osobu. Tieto opatrenia sú nevyhnutné z hygienických a bezpečnostných dôvodov (výnimkou je zatiaľ napríklad trenčianska pôrodnica, pozn. redakcie).

Skúsená pôrodná asistentka Barbora Vörösová chce povzbudiť všetky tehotné ženy, ktoré v tomto náročnom období čaká pôrod a odkazuje im, aby nezabudli veriť vo vlastné schopnosti: „Žena vie porodiť a dieťa sa vie narodiť! Až 70 % úspechu pri pôrode ovplyvňuje psychika rodiacej ženy.“ 

Portrét Barbory Vörösovej, príprava na pôrod v čase koronavírusu
zdroj: archív Barbory Vörösovej

Netreba zabúdať na to, že vo väčšine pôrodníc síce rodičky nemôžu mať sprevádzajúcu osobu, ale rozhodne nebudú počas pôrodu samy. Tak, ako to bolo aj doposiaľ, pôrodom ich bude sprevádzať tím skúsených zdravotníkov, ktorý sa im bude snažiť pôrod čo najviac uľahčiť.

Okrem bežných vecí do pôrodnice (prečítajte si v našom článku) by si nemali zabudnúť pribaliť aj rúška a rukavice. Podľa slov Barbory Vörösovej, takmer v žiadnej pôrodnici nedostanú ochranné pomôcky, pretože ich nie je dosť ani pre personál (často si ich zdravotníci sami šijú doma).

Dodáva, že v nemocnici, a teda aj v pôrodnici, sú všetci povinní nosiť ochranné pomôcky. Jedinou výnimkou sú novorodenci.
Podľa jej slov v pôrodniciach na oddeleniach šestonedelia aj naďalej funguje rooming-in, čiže dieťa je stále s matkou v izbe. 

A ani v tejto situácii sa nerobia intervencie na urýchlenie pôrodu, pokiaľ si to situácia nevyžaduje. Stále sa podporuje prirodzený proces pôrodu a vo väčšine pôrodníc aj popôrodný bonding.

V bratislavských pôrodniciach je snaha púšťať mamičky s bábätkami domov skôr ako po štandardných 3 – 4 dňoch v prípade vaginálneho pôrodu alebo 4 – 7 dňoch v prípade cisárskeho rezu (samozrejme, ak to zdravotný stav matky a dieťaťa umožňujú a po absolvovaní potrebných vyšetrení).

Kvalitnú prípravu na pôrod môžu budúce mamičky absolvovať aj v čase karanténnych opatrení. GraviFit má už od roku 2015 aj online kurzy – GraviFitDoma. Nájdete u nich online predpôrodnú prípravu a online tehotenské cvičenie (https://www.gravifit.sk/gravifit-doma/).

Okrem toho Barbora a jej tím aj naďalej poskytuje individuálne konzultácie cez online aplikácie ako WhatsApp, Skype, Viber a iné. Takže všetky tehotné mamičky sa na ňu môžu bez obáv obrátiť: (https://www.gravifit.sk/kontakt/).

Zdielať článok