Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Štítna žľaza a tehotenstvo. Prečo je dôležité, aby fungovala správne?

tehotná žena a ochorenie štítnej žľazy

Nenápadný, no dôležitý orgán ukrytý pod hrtanom zabezpečuje správne fungovanie mnohých procesov v našom tele. Prečo je ale vhodné vedieť, či štítna žľaza správne funguje ešte pred otehotnením a ako sa kontroluje počas tehotenstva?

tehotná žena a ochorenie štítnej žľazy

Štítna žľaza svojimi hormónmi ovplyvňuje fungovanie celého tela. „Výrazne však vplýva aj na priebeh gravidity a vývoj dieťaťa,“ hovorí endokrinológ MUDr. Juraj Štekláč, PhD. Preto je kontrola funkcie štítnej žľazy počas tehotenstva nevyhnutná a neminie žiadnu budúcu mamu.

Prečo je štítna žľaza dôležitá?

Štítna žľaza výzorom pripomína motýľa a je uložená v dolnej časti krku pod hrtanom. Je síce malá, no jej úloha v organizme je nezastupiteľná. Produkuje hormóny tyroxín, trijódtyronín a kalcitonín. V spolupráci s inými hormónmi ovplyvňuje všetky pochody látkovej premeny v ľudskom tele, zasahuje do metabolizmu cukrov, bielkovín i tukov, ovplyvňuje tvorbu tepla a vyrovnáva tiež hladinu vody v tele a cukru v krvi.

Štítna žľaza má pod palcom aj termoreguláciu. Zúčastňuje sa na krvotvorbe, ovplyvňuje metabolizmus kostí a tiež budovanie svalovej hmoty. K tvorbe hormónov potrebuje štítna žľaza jód, ktorý zachytáva z krvi.

Príznaky porúch štítnej žľazy

Hypotyreóza – znížená funkcia

Hypertyreóza – zvýšená funkcia

Kontrola počas tehotenstva

Vyšetrenie fungovania štítnej žľazy podstúpi každá tehotná žena po potvrdení tehotenstva v rámci gynekologickej prehliadky. Vo vzorke krvi sa zisťuje koncentrácia tyreostimulačného hormónu, voľný tyroxín a protilátky proti štítnej žľaze.

Vyšetrenie môže prezradiť, že je všetko v poriadku, no výsledkom môže byť aj potvrdená znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy. V takom prípade budúcu mamičku gynekológ odosiela na vyšetrenie k endokrinológovi.

„Cieľom tohto testu je včas odhaliť prípadnú poruchu štítnej žľazy. Keby ostala nepoznaná a neliečená, mohlo by to mať nepriaznivé následky pre tehotenstvo aj vyvíjajúce sa dieťa,“ vysvetľuje MUDr. Štekláč.

Pri zníženej činnosti tohto orgánu rastie riziko potratu a hrozí tiež to, že plod nebude správne prospievať. Ohrozený je aj vývin mozgu dieťaťa, jeho inteligencia a psychomotorický vývoj. Ani neliečená zvýšená funkcia štítnej žľazy nemusí ostať bez následkov. Aj pri tejto diagnóze sa môže tehotenstvo skončiť predčasne potratom.

Pracuje na seba i dieťa

Dôvodom, prečo môžu počas tehotenstva prepuknúť problémy so štítnou žľazou je fakt, že telo má vtedy zvýšené nároky na tvorbu jej hormónov. Vyvíjajúci sa plod totiž prvé tri mesiace ešte nemá vytvorenú štítnu žľazu. Preto je úplne odkázaný na svoju mamu, ktorá vyrába tieto hormóny nielen pre seba, ale aj preň. A na zvýšenú záťaž nemusí tento orgán zareagovať dostatočne.

 „Samotné tehotenstvo nebýva priamou príčinou ochorenia štítnej žľazy, toto obdobie ho môže pomôcť iba odhaliť. Často je to totiž tak, že porucha tohto orgánu je u ženy prítomná už pred graviditou, no nemusí o nej vedieť, pretože sa vôbec neprejavuje. Stáva sa to napríklad pri autoimunitnom zápale štítnej žľazy, ktorý v súčasnosti patrí medzi čoraz častejšie choroby žien. Žena pri ňom ale nemusí nič pociťovať a dokonca môže mať v krvi aj normálne hladiny hormónov štítnej žľazy. Záťažová situácia, akou tehotenstvo jednoznačne je, ale môže všetko zmeniť a štítna žľaza zrazu nemusí fungovať správne,“ hovorí endokrinológ.

Tehotenstvo však môže paradoxne dobre vplývať na ten typ zvýšenej činnosti štítnej žľazy, za ktorú môže autoimunitné ochorenie štítnej žľazy. „V gravidite sa prejavy imunitného systému akoby potláčajú, preto sa jeho priebeh neraz zlepší. Po pôrode sa však často opäť zhorší,“ vysvetľuje lekár.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Poznáte riziká tehotenskej cukrovky? Prečítajte si o nej viac v našom článku.

Ešte pred otehotnením

Tehotenstvo sprevádzajú obrovské zmeny a na začiatku zvykne budúce mamičky potrápiť väčšia únava. Tá je však aj častým symptómom zníženej činnosti štítnej žľazy.

Ako počas obdobia očakávania potomka správne rozpoznať, že sa deje niečo nevhodné so štítnou žľazou? „Ťažko sa to rozlíši, mnohé prejavy ochorenia tohto orgánu sú totožné so symptómami gravidity. Práve preto všetky tehotné podstupujú povinný odber krvi na vyšetrenie funkcie štítnej žľazy. Dnes sú už, našťastie, jej ochorenia dobre podchytené a naozaj sa nestáva, aby sme ich neodhalili,“ hovorí MUDr. Štekláč.

To, či netrpíte nejakou poruchou štítnej žľazy, by však bolo dobré vedieť ešte pred plánovaným otehotnením. Neodhalené a neliečené ochorenie totiž môže brániť aj v tom, aby ste sa stali matkou.

„Tento postup je opodstatnený najmä v prípadoch, ak sa v rodine vyskytla choroba štítnej žľazy. Predispozíciu na ňu je možné zdediť hlavne v ženskej línii stará mama, mama a dcéra. Za týchto okolností odporúčam dať sa vopred otestovať napríklad na preventívnej prehliadke u všeobecného lekára alebo gynekológa,“ odporúča lekár.

Hormóny štítnej žľazy sa síce pri tejto prehliadke automaticky nevyšetrujú, no ak máte ochorenie v rodine, je to už indikácia na otestovanie.

O fungovaní štítnej žľazy by bolo ideálne vedieť ešte pred otehotnením aj z iného dôvodu. „Ak sa u ženy potvrdí chorobný stav skôr, svojho endokrinológa by mala určite informovať, že plánuje tehotenstvo. Takto ju na to môže dopredu pripraviť. Napríklad pri zníženej funkcii štítnej žľazy jej zvýši dávku hormonálnych liekov, vďaka čomu môže lepšie zvládnuť záťažovú situáciu, akou gravidita určite je,“ ozrejmuje MUDr. Štekláč.

Lieky užívajte ďalej

Potvrdilo vám vyšetrenie poruchu štítnej žľazy? Neľakajte sa. Neznamená to, že vás automaticky čaká nepriaznivá prognóza. Hrozila by iba v prípade, keby ste o ochorení nevedeli.

Od nepriaznivých následkov vás uchráni aj nasadená liečba. Tej sa tiež neobávajte, je jednoduchá, účinná a bezpečná. Ak máte zníženú činnosť štítnej žľazy, lekár vám predpíše hormonálnu terapiu. Netreba sa jej vyhýbať ani brániť. Vyvíjajúcemu sa dieťatku neublíži.

V prípade, že vám diagnostikovali zvýšenú činnosť štítnej žľazy, tiež vás čaká pravidelné užívanie liekov. No pri tejto diagnóze dostanete tablety na utlmenie jej činnosti. Ani z tých nemusíte mať strach. Ak by ste ich neužívali, riskovali by ste tiež to, že sa váš organizmus rýchlo vyčerpá. Pri tejto poruche totiž funguje na vyššie obrátky. Porovnať sa to dá so stavom, akoby ste vkuse bežali šprint na 100 metrov, čo sa určite nedá dlho vydržať a môže to skončiť aj nezvratným poškodením srdca.

„Stáva sa, že pacientky nechcú brať lieky, lebo sa boja negatívneho vplyvu na dieťa. Dôvod na obavy však nemajú. Omnoho horšie by bolo, keby ich neužívali. Riskovali by zdravie vyvíjajúceho sa plodu a priebeh tehotenstva. No nielen to. Neliečená zvýšená aktivita tohto orgánu u matky by u dieťaťa mohla vyprovokovať útlm činnosti štítnej žľazy. Keby mala matka neodhalenú hypotyreózu, u potomka to môže mať zasa za následok nevhodný zvýšený rast štítnej žľazy, pretože musí pokryť nielen svoje, ale aj matkine potreby,“ upozorňuje doktor Štekláč.

Liekom na ochorenia štítnej žľazy sa počas tehotenstva naozaj nevyhýbajte. Ak ich budete poctivo prehĺtať, je možné, že po pôrode ich znova nebudete potrebovať. „Môže to evokovať dojem, že budúca mamička ich počas tehotenstva brala zbytočne, lebo po narodení dieťaťa sa jej stav znovu upravil. Áno, mohol sa zlepšiť, lebo sa vytratila záťažová situácia spôsobená tehotenstvom,“ ozrejmuje lekár.

Jód – áno alebo nie?

Kedysi sa odporúčalo dať si tablety jódu ako prevenciu problémov so štítnou žľazou. Mohlo by to budúcu mamičku uchrániť pred ochorením tohto orgánu?

„Isteže, jód môže pomôcť, ale len vtedy, ak je u pacientky zistený nedostatok tohto minerálu. Tento chorobný stav je už ale dnes skôr raritný, pretože v polovici minulého storočia sa u nás začala jodizovať soľ. Ňou sú potom solené v podstate všetky potraviny, čím je zabezpečený dostatočný prísun jódu pre všetkých. Jeho nedostatok je teoreticky možný iba vo výnimočných prípadoch. Napríklad na lazoch, kde si človek vyrába sám všetky potraviny a voda, ktorú konzumuje, nemá dostatočný obsah jódu. V prípade, že by sa budúca mamička predsa len obávala nízkej hladiny jódu a nasadila výživový doplnok s obsahom tohto minerálu, prípadného predávkovania sa obávať nemusí. Ale naozaj to nie je potrebné, pred ochorením štítnej žľazy počas tehotenstva ju to aj tak nemusí ochrániť,“ hovorí doktor Štekláč a dopĺňa, že jedinou prevenciou problémov počas tehotenstva je vedieť o prípadnom ochorení štítnej žľazy včas.

Obávate sa, že vaše problémy so štítnou žľazou zdedí váš poklad? Prvé informácie o jej fungovaní sa dozviete už krátko po jeho narodení. „U dieťaťa sa robí odber vzorky pupočníkovej krvi, v ktorej sa stanovuje hladina hormónov štítnej žľazy. Ide o skríningové vyšetrenie, čiže robí sa každému novorodencovi, aby sa prípadné problémy čo najskôr podchytili,“ uzatvára doktor Štekláč.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.