Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Tehotenstvo a nevyžiadané rady: Ako na ne reagovať čo najlepšie?

tehotná žena dostáva rady od priateľov

Samotné tehotenstvo je obdobím rôznych zmien, ktoré prebiehajú nielen v našom tele, ale aj v našom okolí. Možno ste to zaregistrovali aj vy. Hneď ako začne vykúkať tehotenské bruško, ľudia sa k vám zrazu začnú správať akosi inak.

tehotná žena dostáva rady od priateľov

Na jednej strane si „tehuľka“ právom zaslúži viac úcty, pozornosti a rešpektu, pretože je naozaj niečím výnimočná. Pod srdcom nosí bábätko, za ktoré je zodpovedná už počas vnútromaternicového vývinu. Na druhej strane sa všetky tehotné ženy stretávajú so síce dobre myslenými, ale stále nevyžiadanými radami. Týmto odporúčaniam, na ktoré sa, žiaľ, nedá nastaviť spamová ochrana, sa asi nikto nevyhne. Zrazu sú všetci navôkol doslova odborníkmi na tehotenstvo, a preto vás budú neustále upozorňovať na to, čo by ste mali či nemali robiť.

Ako teda reagovať čo najšetrnejšie? Tak, aby bola aj ovca celá, aj vlk sýty. Je normálne, že nechcete spáliť mosty a narušiť tak neraz veľmi krehké medziľudské vzťahy. Nie ste však povinná nasávať do seba nevyžiadané rady ako špongia. Existuje zopár trikov, ktoré vám môžu pomôcť.

„Ďakujem. Určite o tom popremýšľam.“

Mnoho žien cíti k budúcej mamičke akési puto. Je to dojímavé a zároveň znak toho, že my, ženy, vieme naozaj držať spolu, avšak na druhej strane toto puto spôsobuje rozpad normálnych sociálnych hraníc. Práve to dáva ľuďom pocit, že majú právo na komentovanie toho, čo sa ich v skutočnosti až tak netýka. Nie je nič nezvyčajné, keď mamičku v očakávaní osloví neznáma pani v supermarkete, ktorá ju zasype rôznymi radami.

Preto je nevyhnutné chrániť si svoj priestor. „Ďakujem. Určite o tom popremýšľam…“ – je typ odpovede, ktorú môžete použiť takmer na všetko. Či vám niekto bude hovoriť, že sa máte vopred dosýta vyspať (pretože keď sa narodí malé, na spánok môžete zabudnúť), alebo vám bude tvrdiť, že sekcia je najlepšou formou pôrodu. Táto odpoveď je jemná a taktná a okrem toho vás nezaväzuje k ničomu. „Radca“ bude mať dobrý pocit, že ste ho vypočuli a ostatné je na vás. Po tejto odpovedi môžete zvrtnúť rozhovor na inú tému. Najlepšie na takú, ktorá nerozdeľuje ľudí do dvoch táborov. Rozprávajte sa o počasí či varení. To je väčšinou bezpečná téma.

„Mám všetky informácie, ktoré potrebujem.“

Pevne dúfame, že vari nikto z tých, ktorí s obľubou poučujú ostatných, to nerobí s úmyslom ublížiť druhému človeku. Ľudia sa jednoducho radi delia so svojimi skúsenosťami. Často to robia práve preto, že sa snažia napraviť to, čo bolo v ich prípade zanedbané. Ale to, čo prežili, je čisto ich skúsenosť. A tá je neprenosná. Možno mali za sebou komplikovaný pôrod alebo iné ťažkosti, ktoré v nich zanechali negatívne spomienky. Avšak to nemusí byť váš prípad. Mnohé ženy s obľubou na počkanie vyťahujú z rukáva všetky hororové príbehy z pôrodných sál, z náročného tehotenstva či šestonedelia, ale málokto sa podelí s niečím pekným. Odpoveďou „Mám všetky informácie, ktoré potrebujem,“ ukážete, že nežijete v mydlovej bubline, ale pozeráte sa na témy týkajúce sa materstva z rôznych strán. Koniec koncov, nič nie je fatálne. Ľahko sa môže stať, že po narodení dieťatka zmeníte názor na množstvo vecí. Mama mieni, dieťa mení. Ale to už je iná kapitola.

„Ďakujem ti za názor.“

Pýtali ste si radu odborníka alebo človeka, ktorému skutočne dôverujete? Je slušné a normálne, že sa poďakujeme za jeho názor. Ale čo robiť v prípade, že nám niekto dal nevyžiadanú radu? Môžeme urobiť to isté. Jednoducho poďakovať, avšak nenechať priestor na to, aby sme boli zasypaní ďalšími nepotrebnými „múdrosťami.“ Veľa záleží od tónu, ktorým odpovedáte. Ak dodáte svojím slovám patričnú silu, okolie by si malo ľahko uvedomiť, že viac nehodláte pokračovať v debate.

Nielen počas tehotenstva, ale aj po narodení bábätka býva čerstvá mamička často konfrontovaná s ľuďmi, ktorí sa ju budú snažiť presvedčiť o svojom, podľa nich jedinom správnom názore. Ak sa s ním nestotožňujete, radšej ostaňte ticho a nedajte sa vtiahnuť do nezmyselnej debaty. Takýto rozhovor k ničomu nevedie a len by ste sa zbytočne rozladili. A to je to posledné, čo teraz potrebujete.

„Viem, na koho sa mám obrátiť.“

Od ľudí vôkol nás nemusíme zákonite získať iba rady, ktorých jediným zámerom nás je vystrašiť. Občas prinesú aj informáciu, ktorá má cenu zlata. No keď za vami príde niekto a bez okolkov vám bude hovoriť, čo by ste mali či nemali, je to prinajmenšom netaktné. Mnoho nevyžiadaných rád sa zakladá na mýtoch, ktoré sa dedia z generácie na generáciu. Nie, nemusíme jesť za dvoch, ani celé tehotenstvo stráviť doma na gauči. Ak vám to zdravotný stav dovolí, môžete viesť aktívny život až do vysokého štádia tehotenstva. Keď vám niekto bude tvrdiť niečo, čo je „zaručená pravda“, môžete ho zastaviť. Povedzte, že dôverujete odborníkom a viete, na koho sa môžete obrátiť. Prípadne sa odvolajte na slová skutočnej autority: „Poradil mi to môj lekár…“

V dnešnej dobe máme prístup k rôznym štúdiám a kedykoľvek môžeme naše pochybnosti konzultovať so svojím gynekológom. Nemusíme sa na to, čo máme robiť počas tehotenstva, pýtať na zástavke pani, ktorú vidíme prvý a poslednýkrát.

„O tehotenstve nediskutujem.“

Z času na čas sa stáva, že na ľudí vôkol nás musíme vytiahnuť zbrane vyššieho kalibru. Týka sa to najmä tých „odborníkov na všetko,“ ktorí už výrazne zasahujú do vášho osobného priestoru. V takýchto prípadoch je dôležité stanoviť si čiaru, ktorú im nedovolíte prekročiť. Nech by sa vám snažili poradiť čokoľvek, buďte jasná a stručná: „O svojom tehotenstve nediskutujem.“ Táto veta jasne upozorňuje okolie, že akékoľvek nevyžiadané rady týkajúce sa vašej gravidity sú jednoducho tabu. Našťastie takýchto neodbytných ľudí je iba málo. Drvivá väčšina pochopí, že dávať ponaučenia je vhodné iba vtedy, keď nás o to niekto požiada. Najmä mnohé mamičky si spomenú, aké bolo pre ne nepríjemné, keď ich počas tehotenstva niekto neustále poučoval.

„Preberiem to spolu s partnerom.“

Svoj osobný priestor si oveľa ľahšie uchránime pred náhodnými okoloidúcimi než pred vlastnou rodinou. Predsa len, máme k nim citové puto, a preto sa nám hranice stanovujú o niečo ťažšie. Ak vám však nevyžiadané rady svokry, mamy či iného rodinného príslušníka nerobia dobre, treba to včas zastaviť. Tu je kľúčové, aby ste s partnerom ťahali za rovnaký koniec. Dieťatko budete predovšetkým vychovávať vy a úlohou okolia je naučiť sa to rešpektovať. Rodinu je vhodné upozorniť na to, že všetky aspekty týkajúce sa tehotenstva, preberiete spolu s partnerom. Či už to je výber pôrodnice, kupovanie výbavičky alebo iná téma, ktorá príde na pretras.

Ostatní členovia rodiny však nemusia ostať úplne odtrhnutí od toho, čo sa deje. Miesto toho, aby vám dávali nevyžiadané rady, skúste im vytvoriť priestor, v ktorom sa budú cítiť užitoční. Môžu sa postarať o váš pravidelný prísun zeleniny či ovocia. Alebo vám môžu pomôcť v domácnosti, keď už budete cítiť, že nevládzete. Určite sa tešia na príchod bábätka a často dávajú nevyžiadané rady iba preto, že chcú pomôcť. Tak sa im nebojte ukázať, aká pomoc by vám skutočne prišla vhod.

„Asi ste mali ťažké tehotenstvo...“

Zmeňte uhol pohľadu. Občas je to najlepšie, čo môžete urobiť. Položte si otázku, prečo vám druhý človek radí bez toho, aby ste ho požiadali? „Moja svokra sa mi neustále starala do tehotenstva. Veľmi sa o mňa bála, volala mi niekoľkokrát za deň. Samozrejme, že mi to bolo nepríjemné. Pýtala sa ma, čo som jedla, pila. Nič podľa nej nebolo dobré. Nedalo sa to zastaviť, a tak som sa jej začala vyhýbať. Raz však za mnou prišiel svokor, dobrák, ktorý toho nikdy nenahovoril veľa. Vtedy som ho prvýkrát počula povedať viac než jednu vetu. Hovoril, že jeho žena dvakrát porodila mŕtve bábätko. Táto téma bola v rodine tabu a ja som o tom ani len netušila. Už som lepšie chápala, prečo sa o mňa až tak bojí,“ hovorí Andrea. Ak vám niekto dáva nevyžiadané rady, skúste preniesť pozornosť zo seba na neho. Takéto rady k nám väčšinou prichádzajú od žien, predsa len, mužov sa tehotenstvo až do takej miery netýka. Spýtajte sa, čo zažili, možno sa iba potrebujú vyrozprávať a podeliť sa so svojou bolesťou. Pokiaľ by vás to však malo emočne príliš rozhádzať, radšej ukončite rozhovor. Dôležité je, aby ste boli v pohode vy aj vaše bábätko.

Vychutnajte si sladké tajomstvo

A na záver najlepšia rada, ktorá vám môže pomôcť najmä na samotnom začiatku tehotenstva. Zistili ste, že čakáte bábätko? Určite sa chcete so všetkými podeliť so svojou radosťou. Ak sa však chcete uchrániť čo najdlhšie od nevyžiadaných rád, nechajte si túto novinku len pre seba a pre partnera. Potichučky sa tešte zo svojho sladkého tajomstva. Kedysi bolo bežné, že ženy oznamovali tehotenstvo až po skončení tretieho mesiaca gravidity. Dnes už vďaka citlivým tehotenským testom neraz vieme o tehotenstve už po pár dňoch meškania menštruácie. Dokonca niekedy aj skôr. Neunáhlite sa. Čím menej ľudí bude vedieť o vašom tehotenstve, tým je menšia pravdepodobnosť, že vás zasypú nevyžiadanými radami. Veľa šťastia!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.