Atoms/icons/24/grey/info-24
Dňa 20. apríla 2024 budeme mať v čase 07:30 – 13:00 plánovanú odstávku niektorých systémov. Ospravedlňujeme sa za nepríjemnosti.
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Poznáte výhody nosenia detí v šatkách a nosičoch?

nosenie novorodenca v šatke

Nosiť alebo nenosiť dieťatko v šatke? Je to preň vhodné, zdravé? A čo môj chrbát? Ak nosiť, tak odkedy? Toto sú otázky, ktoré si zvyčajne kladú budúce mamičky pri príprave a nákupe užitočných pomôcok pre svoje bábätko. 

nosenie novorodenca v šatke

My, v tíme Promamy, by sme na vaše otázky jednohlasne odpovedali: určite noste vaše bábätká! Nie je nič krajšie ako mať dieťatko na svojej hrudi, cítiť jeho dych, vôňu vláskov a pokožky. A ak by sme si aj odmysleli tieto, síce pravdivé, no niekedy veľmi romantické predstavy – nepoznáme lepší nástroj na praktické dojčenie, upokojenie, či uspatie bábätka.

Na nosenie detí v šatkách a nosičoch sa generácia našich mám či starých mám sem-tam pozerá cez prsty. Najmä v prípade, ak im bol prístup kontaktného rodičovstva úplne neznámy a nosenie považujú iba za módnu záležitosť rozmaznávajúcu deti.

Tento názor často prevláda aj napriek tomu, že ešte staršie generácie riešili (najmä z praktických dôvodov) starostlivosť o bábätká a deti práve ich nosením v rôznych dostupných pomôckach pri práci na poli a pri presúvaní sa.

Kočíky boli záležitosťou bohatších vrstiev. Na to sa však trochu pozabudlo a inštitucionalizovaná výchova v povojnových časoch na celom svete zaviedla trochu iné princípy výchovy a rodičovstva.

0
Príspevok

Na bábätko vám prispejeme až 300 €. Získajte príspevok na plienky Pampers, vybrané produkty HiPP, na kurz plávania alebo na monitor dychu.

Nosenie a vzťahová väzba

No časom sa najmä v odborných psychologických a psychiatrických kruhoch začalo poukazovať na to, že veľmi potrebný kontakt od narodenia počas prvých rokov života, sa čoraz viac oslabuje a má to vplyv na správny vývin detí. Teória vzťahovej väzby priniesla aj informácie o tom, aký vplyv to má na celý ďalší život človeka a jeho vzťahy, či výchovu vlastných detí.

Dnes sa už vie (ale napriek tomu situácia v slovenských pôrodniciach ani zďaleka nie je ideálna), že kontakt koža na kožu, od prvých sekúnd po narodení dieťatka je pre jeho psychický vývoj kľúčový. Ovplyvňuje úspešnosť prisatia, dojčenia, ale aj celkového rozvoja kvalitnej vzťahovej väzby medzi matkou a dieťaťom (alebo aj inou opatrujúcou osobou).

Môžeme smelo povedať, že nosenie detí v šatke či ergonomickom nosiči prispieva k rozvoju materských kompetencií. Na fyziologickej úrovni ovplyvňuje hormonálne procesy pri tvorbe a spúšťaní materského mlieka, pomáha správne reagovať na potreby novorodenca a bábätka.

V priebehu ostatných 15 – 20 rokov sa nosenie detí postupne stalo nielen doslova módnou záležitosťou (obrovské množstvo kvalitných dizajnových šatiek a nosičov na trhu), ale tak trošku aj hotovou vedou o správnom viazaní šatiek či výbere ergonomického nosiča.

Noste správne, noste ergonomicky

Na tomto mieste špeciálne upozorňujeme, že nie všetko, čo sa tvári ako nosič, je pre dieťatko vhodné a správne. V nosičskej komunite sú veľmi dobre známe tzv. „visítka“, klokanky a nosiče, ktoré nespĺňajú podmienky ergonomického nosenia. Nereflektujú správne zaoblenie chrbátika a dostatočné podsadenie zadočka a nožičiek do tvaru M. Tejto téme sa ešte budeme venovať v ďalších článkoch.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Tip Promamy: Začnite nosiť vaše bábätko čo najskôr. Kým je maličké, jeho váhu pocítite minimálne a postupne si vaše telo bude zvykať na pribúdajúce gramy a kilogramy.

A ako by sa mala tehuľka na nosenie svojho dieťatka pripraviť? Odporúčame zorientovať sa v tzv. nosičských skupinách na sociálnych sieťach. Dohodnúť si poradenstvo u poradkýň nosenia detí, naučiť sa pár základných úväzov.

Nosenie pri správnom uväzovaní je pre bábätká už od narodenia bezpečné, treba však vedieť, ako na to. Neobávajte sa, ak budú vaše prvé pokusy neohrabané a viac sa pri nich spotíte! Prešli sme si tým všetky. Stojí to za trochu trpezlivosti, tréning vám pomôže získať zručnosť.

Pri výbere šatky sa orientujte najmä na kvalitné zanosené šatky, s ktorými nebudete mať žiadnu prácu a budete ich môcť použiť už trebárs aj v pôrodnici. S výberom a veľkosťou šatky vám ochotne poradia tzv. poradkyne nosenia detí, ktoré sú už azda v každom slovenskom okrese.

Ak je to vo vašich možnostiach, zaobstarajte si rovno aj nosič s novorodeneckou vložkou, využijú ho najmä oteckovia. Hoci, dnes už je nemálo takých, ktorí si svoje bábätko hrdo naviažu aj do šatky.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.