Zdieľať

Top 9 (ne)známych vecí, ktorým sa vyvarujte pri snahe o bábätko

čomu sa pred otehotnením vyhnúť

Zatiaľ čo niektoré prehrešky sú notoricky známe, iné dokážu prekvapiť. Čomu je lepšie sa pri snažení (najmä dlhodobom) o otehotnenie vyhnúť?

čomu sa pred otehotnením vyhnúť
V článku si prečítate:

Hektolitre kávy

Neviete si predstaviť deň bez obľúbenej šálky kávy? Pri plánovaní dieťatka ju nemusíte síce úplne vylúčiť, no je dôležité držať si chuť na kávu na uzde a nepresiahnuť odporúčanú normu. Podľa odborníkov by denný príjem kofeínu nemal presiahnuť 200 mg, čo predstavuje približne dve šálky obľúbeného moku. Skúste si z pitia kávy spraviť rituál. Dávajte si však pozor, aby ste kávu nezamenili za pitný režim.

Extrémne cvičenie

Súčasťou zdravého životného štýlu je dostatok pohybu. Všeobecné odporúčanie Svetovej zdravotníckej organizácie znie: „Týždenne si doprajte aspoň 150 minút aktívneho pohybu.“ Aj pri cvičení dbajte na zdravú mieru. Extrémne cvičenie môže spôsobovať hormonálne zmeny, ktoré môžu zabrzdiť ovuláciu. Vyberte si pohybovú aktivitu, ktorá vám najviac vyhovuje, užívajte si ju, no neurobte z nej jediný zmysel života.

Hmotnosť mimo limit

Nielen nadváha, ale aj podváha môže pri snahe o bábätko narobiť šarapatu. Pokiaľ vás trápia nadbytočné kilá, využite čas čakania na ratolesť na úpravu hmotnosti. Štúdia z roku 2017 ukázala na súvislosť nadváhy s výskytom syndrómu polycystických vaječníkov (PCOS syndróm). Až osemdesiat percent sledovaných žien s PCOS syndrómom malo nadpriemerné alebo vysoké hodnoty BMI indexu. Prinízke hodnoty BMI indexu svedčia o podváhe a môžu zastaviť menštruačný cyklus.

Niektoré druhy lubrikantov

Dôvod používania lubrikantov netreba objasňovať. Pri ich výbere však pozorne sledujte zloženie. Niektoré obsahujú látky, ktoré znižujú pohyblivosť spermií. Používanie lubrikantov pri snahe o bábätko ale nemusíte vylúčiť. Práve naopak, na trhu je množstvo lubrikačných gélov, ktoré podporujú počatie.

Fajčenie

Fajčenie patrí na prvé miesto rebríčku zlozvykov, ktorých sa zbavuje ťažko. Snaha o bábätko môže byť dostatočnou motiváciou skoncovať s fajčením u oboch partnerov. Fajčenie u žien môže viesť k predčasnej menopauze, u mužov sa môže podpísať na zlej kvalite i kvantite spermií. Pokúste sa s fajčením skončiť čo najskôr. Pamätajte na to, že pojem „jedna zdravotná cigareta“ neexistuje.

0
Príspevok

Spolu vám prispejeme až 1 200 eur na úkony súvisiace s asistovanou reprodukciou. Ako prvá zdravotná poisťovňa uhrádzame výkony v rámci liečby neplodnosti, ktoré ste si museli doteraz financovať z vlastných zdrojov.

Chronický stres

Vnútorná pohoda pri snažení sa o bábätko zohráva dôležitú úlohu. Štatistiky vás o tom presvedčia. Ženy, ktoré boli dlhodobo vystavené permanentnému stresu, otehotneli neskoršie v porovnaní s ostatnými ženami. Úroveň stresu vedci zmerali pomocou enzýmu alfa-amylázy, ktorý sa považuje za marker stresu. Nech sa deje čokoľvek, nájdite v sebe vnútorný pokoj. Nájdite si čas pre seba, venujte sa meditácii, vyskúšajte autogénny tréning, ktorý vám pomôže uvoľniť si telo. Aj písanie denníka vám pomôže vyčistiť si hlavu.

Alkohol

Bojovať so stresom pomocou alkoholu určite nie je dobrý nápad. Môžete sa tak dostať do začarovaného kola závislosti od alkoholu, z ktorého sa vychádza ťažko. Pitie alkoholu podľa odborníkov znižuje šance na počatie u oboch partnerov. Dokonca aj to príležitostné. Miesto pohárika niečoho ostrejšieho siahnite po kvalitnom čaji. Ten vás zahreje aj bez nepríjemných vedľajších účinkov.

Bisfenol A (BPA)

Používanie plastov nám síce výrazne uľahčuje každodenný život, no na druhej strane má negatívny dopad nielen na ekológiu, ale aj na naše zdravie. Bisfenol A je súčasťou mnohých plastov. Časté používanie výrobkov s obsahom BPA môže narušiť funkciu hormónov v organizme. U niektorých žien, ktoré majú problémy s plodnosťou, vedci zistili vyšší obsah Bisfenolu A. Ak sa s partnerom snažíte o bábätko, eliminujte množstvo BPA. Pokiaľ musíte používať plastové výrobky, vyberte si tie s označením BPA free. Viac o dôvodoch, prečo sa vyhnúť tejto zlúčenine, sa dočítate v našom článku.

Priveľa vitamínov

Vhodné vitamínové doplnky vedia naštartovať plodnosť u oboch partnerov. Pri ich konzumácii nepresahujte odporúčanú dennú dávku. Všetkého veľa škodí. Aj vitamínových doplnkov. Pri akejkoľvek pochybnosti pri dávkovaní sa poraďte s lekárom.

Mešká vám menštruácia a chystáte sa urobiť tehotenský test? Ako na to si prečítate tu.

Zdroje:

DAWOOD, A. AND GOYAL, M. (2017). Debates regarding lean patients with polycystic ovary syndrome: A narrative review. Journal of Human Reproductive Sciences, 10(3), p.154. [cit. 2021-12-07]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

LYNCH, C.D., SUNDARAM, R., MAISOG, J.M., SWEENEY, A.M. AND BUCK LOUIS, G.M. (2014). Preconception stress increases the risk of infertility: results from a couple-based prospective cohort study—the LIFE study. Human Reproduction, 29(5), pp.1067–1075. [cit. 2021-12-07]. Dostupné z: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

Maheshwari, U. (2021). A few Activities to Avoid While Trying to conceive. [cit. 2021-12-07]. Dostupné z: cloudninefertility.com

WHO (2020). Physical activity. [online]. [cit. 2021-12-07]. Dostupné z: who.int

ZORE, T. (2020). 10 Things to Avoid When Trying to Conceive. [cit. 2021-12-07]. Dostupné z: thembump.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.