Atoms/icons/24/grey/info-24
……………
Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

„Ja sám!“ Toto zvládne vaše dieťa samostatne v závislosti od veku

ako môžu deti pomáhať v domácnosti

Vie si vaše dieťa pustiť na tablete obľúbenú rozprávku, no stále je podľa babičky príliš malé na to, aby začalo pomaličky asistovať pri domácich prácach? Nie je to tak!

ako môžu deti pomáhať v domácnosti
V článku si prečítate:

Pozrite sa, v čom všetkom vám môže vaša ratolesť pomáhať. Je toho viac, ako si myslíte!

2 až 3 roky

S domácimi prácami môžete začať dokonca ešte skôr, než dieťa nastúpi do škôlky. Dvojročné dieťa si už vie spojiť viacero súvislostí. Zároveň má tendenciu opakovať všetko, čo vidí, čo môžete využiť pozitívnym smerom. Keď sa mu podarí niečo samému, uvidíte, ako podrastie od hrdosti. V tomto veku zvládne:

Spočiatku dieťaťu pri všetkom asistujte. Motivovať k domácim prácam ho môžete aj formou hry, kto skôr nahádže do boxu všetky hračky. Dieťa tak nebude mať v sebe zakorenené, že upratovanie je „nutné zlo“, ale uvidí, že je to prirodzená súčasť každej domácnosti.

4 až 5 rokov

Hrdému škôlkarovi sa pomaly rozširuje pole pôsobnosti. Vetu „Ja sám!“ budete pravdepodobne počuť častejšie. V tomto veku už niektoré domáce práce škôlkar zvládne spraviť aj bez dozoru dospeláka. Tu sú niektoré z nich:

Pri niektorých veciach je ešte stále nevyhnutná asistencia. Škôlkar síce zvládne vložiť špinavú bielizeň do práčky, no radšej buďte pri ňom. Inak môžete mať obľúbené biele tričko zafarbené od červenej ponožky. Ktovie, kde sa tam asi vzala?

6 až 8 rokov

Čerstvý školák vám už výrazne môže pomôcť s domácimi prácami. V porovnaní s menším dieťaťom možno už nebude mať v sebe taký entuziazmus, no na druhej strane už mnohé činnosti výborne ovláda. Občas sa síce stretnete s prevrátenými očami či inou formou protestu, no s pokojným svedomím naňho delegujte niektoré činnosti. Bez problémov samostatne zvládne:

9 až 12 rokov

Vaše dieťa nie je žiadny drobec. V okolitom svete sa vie celkom pekne zorientovať a je pripravené prevziať na seba väčšiu zodpovednosť. Čo by teda v tomto veku už malo dokázať?

Ak vidíte, že dieťa vyslovene nejakú činnosť neznáša, skúste spoločne nájsť takú, ktorá mu bude lepšie vyhovovať: „Vždy, keď som dcéru poprosila, aby umyla špinavý riad, vznikol z toho konflikt. Nakoniec som ju donútila, riad umyla, no ja som z toho nemala dobrý pocit. Raz mi navrhla, že radšej bude vysávať. Súhlasila som a odvtedy kvôli domácim prácam nemáme trenice,“ tvrdí Jana, mama 11-ročnej Evy.

13 až 16 rokov

Puberta v plnom prúde a domáce práce? Pre mnohých tínedžerov sú to dve nezlučiteľné veci. Aby vám na krku neostali všetky povinnosti, stanovte si doma pravidlá. Na viditeľné miesto si nalepte zoznam činností, ktoré budú výlučne v kompetencii vášho dieťaťa. Zastúpte ho len vtedy, keď je na to naozaj vážny dôvod. Inak môžete naňho prenechať:

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj o najčastejších výchovných prešľapoch rodičov.

15 až 18 rokov

Počas tohto časového obdobia je dôležité, aby si dieťa osvojilo všetky základné zručnosti, ktoré využije, keď sa osamostatní. Mnohí rodičia často robia za svoje deti takmer všetko: „Nech si užije mladosť!“ „V živote sa ešte veľa narobí!“ „Ja to mám najlepšie, keď si to spravím sama! Inak by som musela po ňom všetko opravovať!“ Práve takéto tvrdenia sú neraz príčinou toho, že dospelé dieťa dlhodobo býva v „MAMAhoteli“, z ktorého nemá dôvod vysťahovať sa. V tomto období by si váš „takmer dospelák“ mal osvojiť všetky domáce povinnosti. Patria medzi ne napríklad:

Samozrejme, tento manuál je len orientačný. Do niektorej činnosti sa možno vaša ratolesť pustí skôr, zatiaľ čo inú bude obchádzať oblúkom. Pri zadávaní domácich prác zvoľte zlatú strednú cestu. Dieťa zbytočne nepreťažujte, no nerobte zaňho všetko, pretože tak budete škodiť nielen jemu, ale aj sebe!

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.