Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Princípy pozitívnej disciplíny: Ako komunikovať s deťmi bez trestov?

pozitívna komunikácia pri výchove

Trestanie, podplácanie alebo vydieranie. Myslíte si, že sú to príliš silné slová? Vôbec nie. Takto sú mnohí rodičia zvyknutí komunikovať so svojimi deťmi podľa naučených vzorcov vlastnej výchovy a detstva. Opačným extrémom môže byť absencia akýchkoľvek hraníc vo výchove. Metóda pozitívneho rodičovstva a disciplíny patrí medzi rešpektujúce výchovné formy so zrozumiteľne stanovenými pravidlami.

pozitívna komunikácia pri výchove
V článku si prečítate:

Benevolentná výchova absolútne bez hraníc verzus autoritatívna výchova založená na strachu. Dve krajnosti rodičovského prístupu, ktoré neprinesú želané výsledky.

Čo je pozitívna disciplína?

Doktorka Jane Nelsen, priekopníčka metódy pozitívneho rodičovstva ukazuje, že aj malé deti sa môžu naučiť, k čomu vedie nevhodné správanie. Je to cesta malých krokov, preto je dôležitá trpezlivosť.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

5 kľúčových výhod

Pozitívna disciplína prináša obojstranné výhody. Patria medzi ne:

Nastavte pravidlá

„Tvoje hranice končia tam, kde začínajú tie moje.“ A je to naozaj tak. Nastavenie pravidiel a hraníc ukáže dieťaťu, že aj vy máte svoje potreby a práva, ktoré musí akceptovať.

Opakovane vás dráždi a znervózňuje nejaká situácia? Aj to je signál, že treba v danej oblasti nastaviť hranicu. Pri tom je dôležitá pevnosť, vnútorná istota aj láskavý prístup.

Pokiaľ raz budete trvať na danom pravidle a na ďalší deň ho porušíte, dieťa bude cítiť, že vám chýba vnútorná rozhodnosť a konzistentnosť. To povedie k ďalšiemu skúšaniu prekračovania hraníc a porušovania pravidiel, kým na ich dodržiavaní nebudete naozaj pevne trvať. A prečo je to tak? Pre dieťa pravidlá a hranice znamenajú bezpečné prostredie, v ktorom sa dokáže identifikovať a pohybovať. Opak v ňom vyvoláva neistotu.

Nezabudnite dieťaťu, primerane veku, zdôvodniť svoje rozhodnutie. „Lebo som povedala!“ mu neprinesie žiadne vysvetlenie. Vyskúšajte to radšej inak: „Ráno potrebujem aspoň 10 minút pre seba. Inak budem podráždená a môže sa stať, že tú podráždenosť prenesiem aj na teba.“

Pozor, nastavenie pravidiel nie je niečo nemenné. Vekom a dozrievaním dieťaťa sa, pochopiteľne, pravidlá menia.

Atoms/icons/80/grey-green/info-80

Tip od nás

Prečítajte si aj náš článok o tom, prečo je pre dieťa nuda dôležitá.

Vyvoďte prirodzené dôsledky...

Prirodzené dôsledky v sebe zahŕňajú všetko, čo sa s vašou ratolesťou stane bez vášho zásahu. Vybrala sa na dvor v krátkom tričku, hoci je vonku poriadna zima?

Prirodzeným dôsledkom bude zima a nepríjemný pocit. Aj keď máte tendenciu problémy riešiť za svoje dieťa, skúste sa zastaviť a nechať, nech pocíti dôsledok svojho rozhodnutia na vlastnej koži.

Pri použití prirodzených dôsledkov dajte pozor, aby ste neznižovali dôstojnosť dieťaťa: „Vidíš, vravela som ti, že zamrzneš! Ale ty máš vlastnú hlavu, vôbec ma nepočúvaš!“ Každý potrebuje zažiť svoju vlastnú skúsenosť, ktorá mu pomôže v osobnom vývoji. Vaše dieťa nie je žiadnou výnimkou. Ale nepotrebuje k tomu vaše hodnotiace komentáre.

... aj tie logické

Aby sa logické dôsledky nezmenili na boj o moc, je potrebné pri ich vyvodzovaní myslieť na tri základné pravidlá:

Sústreďte sa na plusy a nie na mínusy

Čomu dáte pozornosť, to rastie. V dospelosti množstvo činností vykonávame automaticky, zatiaľ čo dieťa si ich ešte len musí osvojiť. Podarilo sa mu naliať džús bez preliatia? Oceňte ho! Ukážte mu, že si vážite jeho snahu o samostatnosť. Množstvo činností bude mať od dokonalosti ďaleko. Tá však nie je cieľ. To, čo je pre vás maličkosť, pre dieťa môže byť dôležitým míľnikom.

Zdroje:

NELSEN, Jane. Positive Discipline. Positive Discipline [online]. [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: positivediscipline.com

LASCALA, Marisa. Positive Discipline May Be the Key to Getting Your Kids to Behave, Experts Say. Good Housekeeping [online]. 8. 3. 2019 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: goodhousekeeping.com

SUNA, Elise. Positive Parenting: Using Natural and Logical Consequences [online]. 23.4.2019 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: melissainstitute.org

NELSEN, Jane. NATURAL CONSEQUENCES. Positive Discipline [online]. 28. 04. 2018 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: positivediscipline.com

MORIN, Amy. 5 Different Types of Child Discipline. Very Well Family [online]. 13. 08. 2019 [cit. 2021-01-03]. Dostupné z: verywellfamily.com

Michaela Galambošová

Autorka: Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

Michaela Galambošová

Spisovateľka, redaktorka a dobrovoľníčka. Taktiež je obyčajná mamina Grétky, ktorá jej ukázala, aké obohacujúce môže byť materstvo.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.