Promama > Zdravie detí >

Deti a koronavírus: pozor na multisystémový zápalový syndróm

Kategórie
Dĺžka čítania
5 min čítania
Cover image
dieťa s ochorením covid-19
Perex

S jeseňou prišla okrem bežného obdobia viróz a chrípkových ochorení aj druhá vlna pandémie koronavírusu. Na rozdiel od jari sú už dnes deti oveľa viac zvyknuté nosiť rúška, tentokrát je to nevyhnutné aj v škole. Čo vieme o koronavíruse po trištvrte roku od začiatku pandémie?

Body

Po prepuknutí prvej vlny koronavírusu sa často hovorilo o tom, že deti sú zrejme menej infekčné a ochorenie znášajú ľahšie ako dospelí. Neskôr sa však ukázalo, že deti môžu byť často bezpríznakovými nosičmi ochorenia covid-19, napriek tomu, že ochorenie naozaj často  ľahšie prekonajú.

Ako sa koronavírus správa v detskom tele?

V súčasnosti je zverejnených už množstvo štúdií, ktoré zisťovali ako sa koronavírus správa v detskom tele. Jedna z nich zistila, že koronavírus môže byť v nose dieťaťa prítomný až tri týždne, hoci dieťa nemusí byť po celý ten čas infekčné. 
Zo skúmaných detí bolo až 20 % úplne bez príznakov, za menej ohrozené sa stále považujú deti do 12 rokov.
U menších detí sa ochorenie covid-19 prejavuje zvyčajne zvracaním a nevoľnosťou, bolesťami brucha, horúčkou a u starších detí sa pridávajú príznaky známe od dospelých pacientov – bolesť hrdla, hlavy a dýchavičnosť. 

Bežná viróza alebo covid-19?

Pre laika je pomerne ťažké odlíšiť príznaky chrípkového ochorenia a covid-19. Najmä u detí to môže byť ešte náročnejšie. Bežné virózy a chrípky mávajú však rýchly nábeh a najmä chrípka môže dieťa doslova „zložiť“. Príznaky koronavírusu môžu byť oveľa pozvoľnejšie, dokonca sa môže zdať, že išlo o ľahkú bežnú virózu a potom sa prejavia inak (bolesti hlavy, zvracanie) či silnejšie (horúčky po dlhšom čase od predchádzajúcich  príznakov). 

Multisystémový zápalový syndróm

Stále však nie sú nepoznáme všetky účinky koronavírusu na ľudský organizmus. Známe sú prípady, kedy koronavírus u detí vyvolal tzv. multisystémový zápalový syndróm. Ten môže spôsobiť viaceré zápalové ložiská v organizme. Medzi najrizikovejšie patrí zápal srdca. 
U detí boli popísané aj príznaky tzv. covidových prstov, začervenaných zápalových pľuzgierov na prstoch nôh, krvné výrony alebo kožný výsyp v podobe žihľavky. 

Ako postupovať, keď má dieťa príznaky covid-19?

V prvom rade je potrebné kontaktovať detského lekára, najlepšie telefonicky. Vypíše vám žiadanku na test a na základe tejto žiadanky dostanete informáciu s presným časom a miestom, kde sa máte na test s dieťaťom dostaviť. Termín na test dostanete podľa toho, či má dieťa akútne príznaky (termín na test dostanete hneď), alebo bolo v kontakte s infikovaným človekom (v tom prípade sa čaká 5 dní). Na test sa môžete prihlásiť aj sami, ako samoplatca (cca 70 eur). Kontrolné testy sa robia po piatich až desiatich dňoch od potvrdenia pozitívneho testu.

(Článok bol prvýkrát publikovaný 17. marca 2020 a aktualizovaný 20. októbra 2020).

Ako motivovať deti, aby si správne umývali ruky?

Zdielať článok