Atoms/icons/24/grey/info-24

Zdravotná poisťovňa v mobilnej aplikácií

Zdieľať

Zubná lekárka: „Aj prvé zúbky je dôležité očistiť pred každým spánkom.“

umývanie prvých zúbkov, mama umýva bábätku zuby

Ako pomôcť deťom pri prerezávaní prvých zúbkov? Akých chýb sa vyvarovať? V rozhovore pre Promamu radí zubná lekárka MUDr. Michaela Glajchová.

umývanie prvých zúbkov, mama umýva bábätku zuby

Čo môžu urobiť rodičia, aby dieťaťu pri raste prvých zúbkov pomohli?

V prvom rade je potrebná opatrnosť pri výbere hračiek. Deti totiž pri bolestiach hryzú naozaj všetko dostupné. Odporúčam zaobstarať im najmä hryzadlá s gumenými výčnelkami alebo masážne kefky. Pomocou nich si vedia podráždené a opuchnuté ďasná pomasírovať. Skvelé sú aj hryzadlá naplnené tekutinou, ktoré sa dajú vložiť do chladničky a schladiť. Studená pomôcka tiež prináša úľavu.

Pomôcť môžu aj rôzne gély na masírovanie a upokojenie opuchnutých a boľavých ďasien. Môžeme ich nimi potierať každú chvíľu?

Na trhu sú rôzne druhy. Niektoré sú na zmiernenie citlivosti pri prerezávaní zubov, iné majú protizápalové, ochladzujúce či upokojujúce účinky na sliznicu podráždených ďasien. Určite nie je prospešné tieto gély používať neustále a vo veľkých množstvách, ale treba dodržiavať odporúčané dávkovanie.

0
na zuby

Prispejeme vám až 300 € na zuby ročne –⁠ na ošetrenie u zubára, na dentálnu hygienu, zubné strojčeky a na inovatívne zubné kefky Oral-B iO či ďalšie produkty značky Oral-B.

Podľa akých príznakov sa dá rozpoznať, že sa dieťaťu zúbky nechcú prerezať?

To, že niečo nie je v poriadku, rodič – laik rozpozná jedine na základe vedomostí o čase fyziologického prerezávania sa zubov v dutine ústnej. Zistí to vyslovene sledovaním, na základe ktorého si môže všimnúť, že má doma napríklad ročné dieťa bez jediného zuba, čo už môže byť príznakom určitých problémov. Aj preto odporúčam pravidelné polročné preventívne prehliadky u zubára. Práve pri nich môže odborník včas odhaliť nielen oneskorené prerezávanie zúbkov, ale aj iné patológie v rámci pedostomatológie. Môže ich potom v správnom čase riešiť.

Kedy sa zuby nemusia prerezať?

Stáva sa to pri spomalenom vývoji samotných zúbkov v kosti. Ďalším dôvodom sú napríklad vrodené poruchy vnútorných orgánov, ťažké poruchy výživy, tiež metabolizmu alebo hormonálne poruchy. Zúbky sa môžu ťažšie prerezávať aj pre prekážky, ktorými bývajú nadpočetné zuby, cysty, jazvy na ďasne alebo na sliznici, nedostatočne veľké zubné oblúky, patologické zmeny kosti pri ochorení či chorobné procesy na ďasnách.

Ako sa postupuje po zistení uvedených problémov?

Dôležitá je podrobná anamnéza, ktorou zubár zistí, čo je možnou príčinou oneskoreného, prípadne úplne absentujúceho prerezávania sa zubov v dutine ústnej. Ak sú dôvodom napríklad blokády, ktoré bránia tomuto procesu, musia sa odstrániť. Zistené systémové poruchy je zasa potrebné riešiť s príslušným odborníkom.

Čo môžu rodičia urobiť preto, aby sa deťom rýchlo nekazili prvé zúbky?

Najdôležitejšie je dbať na ústnu hygienu. Prvé zúbky by mali rodičia čistiť navlhčenou bavlnenou plienkou alebo gázou, poprípade silikónovými náprstkami, ktoré slúžia ako zubná kefka pre najmenších. Viac prerezaných zúbkov už treba čistiť detskou kefkou s malou hlavou, tá umožňuje ľahšiu manipuláciu v detskej ústnej dutine. Kefka by mala mať silikónový povlak a extra jemné štetinky, je to prevencia možného poranenia slizníc a ďasien. Podstatné je chrup očistiť pred každým spánkom, pretože počas neho neprebieha samoočisťovanie ústnej dutiny slinami a pohybmi jazyka.

Niektorých rodičov možno prekvapí, že tak majú postupovať, hoci drobec pije iba mlieko.

Je to nevyhnutné. Najväčším problémom je totiž cukor, ktorý obsahuje ovocie a aj mlieko. Keby rodič ponechal povlak z materského alebo iného mlieka na zuboch, vznikli by tým ideálne podmienky pre tvorbu kazu. O to viac, ak dojčenie kombinuje s podávaním iných sladených nápojov a kašičiek. Tých odporúčam ponúkať deťom čo najmenej. Nie sú vhodné dokonca ani vtedy, keď sú ochutené medom. A určite ich netreba dávať deťom pred spaním. Ak sa to stane, zúbky je nutné dôkladne očistiť, aby počas noci neprebiehal proces demineralizácie, ktorý vedie k tvorbe kazu. Pastu nie je potrebné používať žiadnu. V prípade, že si rodič predsa len nejakú vyberie, vhodné sú iba druhy určené pre daný vek dieťaťa a v minimálnom množstve. Stačí dávka veľkosti šošovice, neskôr hrášku.

Všade sa prízvukuje, že matka nemôže olízať cumlík, aby do úst dieťaťa nepreniesla nevhodné baktérie, ktoré by mohli prispieť ku kazeniu sa zubov. Je to pravda?

Názory odborníkov na túto aktivitu sa líšia. Jedna skupina nie je zástancom olizovania cumlíka. Rodič totiž môže byť prenášačom ochorenia, hoci nemá žiadne príznaky. Dieťa s ešte nevyvinutou imunitou preto môže ľahko ochorieť. Ďalší dôvod je prenos kariogénnych baktérií, ktoré spôsobujú vznik zubného kazu. Druhá skupina podporuje obliznutie cumľa z dôvodu posilňovania imunity dieťaťa práve v období jeho vývinu. Vďaka tomu môže lepšie odolávať chorobám, mikroorganizmom, ktoré spôsobujú rôzne ochorenia. Dieťa si už preto v útlom veku vytvára protilátky.

Ako pripraviť dieťa na prvú návštevu zubára, ak je ešte maličké? A čo neskôr, keď už má 2 – 3 roky?

Zubnú ambulanciu je s dieťaťom ideálne navštíviť po prvom prerezanom zube, čiže vo veku okolo 6. mesiaca. Špeciálna príprava nie je nevyhnutná. Oveľa dôležitejšie je to, aby rodičia dbali na ústnu hygienu. Vďaka tomu dieťa preberá návyky a vidí, že chrup je potrebné čistiť si, hoci sa mu to nepáči. U starších detičiek je výborné nacvičovať si návštevu u zubára v domácich podmienkach. Ide o otvorenie úst v ľahu, rodič mu potom môže poškrabkať po zúbkoch nejakým špáradlom a zasvietiť lampičkou do úst, aby to dieťa nezažilo prvýkrát v ambulancii. Určite ale nie je vhodné strašiť ho, že ošetrenie môže bolieť. Nemusí to totiž tak byť vďaka injekčnej alebo sprejovej anestézii. Neodporúčam pred deťmi hovoriť ani o vlastnom strachu a rešpekte z ošetrenia, aby si vedome alebo podvedome nevytvárali bloky zo zubára, hoci ho ešte ani nenavštívili.

Je pravda, že čím bude mať dieťa dlhšie mliečny chrup, tým viac sa znižuje nebezpečenstvo nesprávneho postavenia trvalých zubov?

Áno, čím dlhšie je v dutine ústnej dočasný zub, tým lepšie. Pri jeho včasnom vytrhnutí hrozí, že sa stály zub bude prerezávať v nesprávnom smere, pretože nemá vodiacu líniu už vytiahnutého mliečneho zúbka. Vtedy vzniká možnosť, že dieťaťu bude v budúcnosti potrebné aplikovať zubný strojček. Nie je to však pravidlo.

Najčastejšie chyby rodičov pri prvých zuboch:

Viac o tom, ako zvládnuť náročné obdobie pri prerezávaní prvých zúbkov si prečítajte v článku Prvé zúbky – pediatrička radí, ako zvládnuť náročné obdobie.

Promama

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

Promama

Sme tím žien, ktorý sa s veľkým nadšením stará o Promamu. Chceme byť miestom, ktoré vám poradí, podporí vás a ukáže materstvo také, aké v skutočnosti je. Redakčný tím Promamy pripravuje niektoré články, hľadá na webe relevantné a zaujímavé informácie na tehotenské a materské témy. V spolupráci s odborníkmi, ale aj ochotnými mamičkami či oteckami, vymýšľa a realizuje prípravu redakčných videí.

AKTUALIZUJTE SI ÚDAJE, KTORÉ VÁM POMÔŽU ZLEPŠIŤ VAŠE ZDRAVIE

Získajte bezplatné upozornenie na preventívnu prehliadku u vášho všeobecného lekára. Aktualizujte si váš e-mail a telefón a aktivujte si službu preventívna pripomienka pre poistencov Union zdravotnej poisťovne.